Školáčky v kratučkých sukienkach, v kozačkách, s obrovskými riasami a s tmavým líčením v štýle Twiggy vytvorila z Londýnčaniek v 60. rokoch 20. storočia britská módna návrhárka Mary Quantová. Táto drobná osôbka svojím radikálnym módnym štýlom vyvolala rozruch. Prvé modely minisukní predstavila svetu pred 60 rokmi, 10. júla 1964.
V rámci série Stručná história sme ti už priniesli:
- Stručná história pátrania po nesmrteľnosti: Gilgameš, kameň mudrcov a injekcie zo psích semenníkov
- Stručná história hygienických návykov: Kto sa umýval, bol hriešny. Panovníci vykonávali potrebu aj za skriňami
- Stručná história salemských procesov s čarodejnicami. Desiatky ľudí zomreli len kvôli poverčivosti
- Stručná história útokov radikálov na LGBTQ komunitu. Juraj nebol jediný, zbytočná nenávisť sa šíri celým svetom
- Stručná história obchodných centier, alebo ako sa veľkolepá vízia stala nudnou nákupnou realitou
- Stručná história času. Kto sa postaral o to, že dnes kedykoľvek vieme, koľko je hodín?
- Stručná história života najchudobnejších ľudí. Trest smrti, predaj detí za dva doláre či chudobince plné násilia
- Stručná história Black Friday: Jeho história siaha do roku 1869, pôvodne sa ho ľudia aj obchodníci báli
- Stručná história menštruačných pomôcok. Ženy to mali omnoho ťažšie, zo starých praktík sa ti zdvihne žalúdok
- Stručná história vysokých podpätkov. Pôvodne boli znamením mužnosti, až neskôr si ich prevzali ženy
- Stručná história modrej tabletky. Viagru objavili náhodou, dnes ju užívajú desiatky miliónov mužov
- Stručná história postelí: Na pohodlie sme si museli počkať, ľudia spali na lístí aj v kamenných rámoch
- Stručná história diss trackov. Od Beatles, Queen, amerických raperiek až po Rytmusa a Rakbyho
- Stručná história priestupných rokov. Prečo má február deň navyše a prečo by sme inak mali Vianoce v lete?
Komu pripísať prvenstvo?
Krátke sukne (ešte bez názvu minisukne) sa objavovali už pred 60. rokmi 20. storočia, ale nie ako bežný módny doplnok. Nosila ich pri svojich vystúpeniach napríklad tanečnica a speváčka Josephine Bakerová alebo krasokorčuliarka Sonja Henie.
Za tvorcov minisukní v 60. rokoch 20. storočia sú považovaní ako Quantová, tak Parížan André Courrèges. Podľa historikov neexistuje jednoznačná zhoda, komu z nich možno pripísať prvenstvo. Okrem minisukní dala Quantová svetu geometrický strih, plastové plášte, kabelky na dlhom pásku cez rameno, hot pants a farebné pančucháče, ktoré vhodne dopĺňali jej minimodely.
Názov pre krátku sukňu „mini” si Quantová vybrala údajne podľa svojho vtedajšieho obľúbeného automobilu Austin Rover Mini. Spojením dvoch legiend - miniautomobilu a minisukne - sa potom stalo vozidlo Designer: autogram Mary Quantovej zdobil predné sedadlá vozidla, ktoré sa predávalo len v čiernej a bielej. A predný znak znázorňoval firemné logo návrhárky.
Mizli ako teplé rožky
Správna minisukňa mala mať dĺžku asi 15 až 18 centimetrov nad kolená. Návrhárka vnímala ako zaujímavý akcent zips a už v roku 1960 ho dokázala využiť na jednoduchých šatách. Jej minisukne vyvolávali palcové titulky v tlači a nové oblečenie mizlo počas jedného dňa.
Kolekcie s názvami Chelsea Set, Swinging London a ručne pletená Viva - viva patrili medzi najžiadanejšie. Rodáčka z londýnskeho predmestia (11. februára 1930) vyštudovala výtvarné umenie na Goldsmithovej akadémii v Londýne. V roku 1955 si otvorila svoj prvý butik na King‘s Road nazvaný Bazaar. Nositeľka mnohých ocenení zomrela vlani v apríli vo veku 93 rokov.
Príchod k nám
Do Československa vtrhla minimóda čoskoro po svojom objavení a miestne slečny prepadli minisukňám medzi prvými na svete - tiež vďaka vtedajšej uvoľnenej atmosfére.
„V Československu malo na konci 60. rokov mini každé druhé dievča,” spomínala módna historička Jana Máchalová. Eva Pilarová ku kratučkým sukňam nosila vysoké kozačky. A Miluše Voborníková so Zuzanou Burianovou zase sieťované pančuchy. „Páni Suchý a Šlitr si v Semafore na minisukne potrpeli,” spomínala Voborníková.