Liečebný dom HeliosTASR/Oliver Ondráš
StoryEditor

VIDEO Sanatórium na Štrbskom plese sa zmenilo na najväčšiu ruinu v Tatrách. Liečili sa tu stovky ľudí, takto vyzerá dnes

Miroslav Kamody31.12.2024., 12:00h

Najvyššie položený klimatický liečebný dom na Slovensku, v ktorom svojho času sídlila aj najvyššie položená škôlka v krajine, je dnes na pokraji zrútenia.

Lajkuj Brainee.sk na

Štrbské pleso patrí k najobľúbenejším turistickým spotom vo Vysokých Tatrách. Dá sa sem pohodlne dostať zubačkou a pohľad na Wellness hotel Patria a skokanský mostík pozdá azda každý Slovák. 

Štrbské pleso je však zároveň miestom, ktoré dobehol čas. Na slávnych skokanských mostíkoch sa naposledy skákalo v roku 1999 a ich použitie v dnešnej dobe by kvôli zmene kritérií skokov na lyžiach znamenalo, že ich treba zbúrať a postaviť nanovo. Areál snov sa tak postupne mení na Areál nesplnených snov.

image

VIDEO Grand Hotel Royal v Piešťanoch patril k najluxusnejším v strednej Európe. Dnes je to ruina, kde by mohli točiť horory

A to sme sa ešte nedostali na miesto, ktoré sa nachádza kúsok od neho. Ak pri ceste do areálu odbočíš doľava, dostaneš sa k ďalšej ruine. A práve tam dnes smerujú naše kroky. Medzi stromami sa ukrýva jedinečná stavba gigantického sanatória Helios.

V rámci našej urbex série sme ti už priniesli: 

Oceňovaná stavba

Helios začali stavať ešte v roku 1968. Architekt Richard Pástor budovu naprojektoval ako štvorpodlažný objekt „veľmi dobre včlenený do horského prostredia”, píše sa na portáli Register architektúry. Sanatórium malo časť pre dospelých s 200 posteľami v jedno a dvojlôžkových izbách a 150 lôžok pre deti.

Všetky izby boli orientované na juh. Bolo tu zvlášť oddelenie pre deti v predškolskom veku a oddelenie s učebňami. Stavbu odovzdali v roku 1976 a o rok nato dostala Cenu Dušana Jurkoviča od Zväzu slovenských architektov. Veľmi rýchlo sa z Heliosu stalo vyhľadávané miesto na liečbu astmy, bronchitídy, alergií a na zotavovacie pobyty.

Ako píše Nový čas, hlavnou liečebnou procedúrou bola klimatoterapia, čo je vlastne pobyt vo voľnej prírode v kombinácii s dychovou rehabilitáciou. Ľudí liečil čistý tatranský vzduch a voňavé silice zo smrekov, ktoré obklopovali domy v osadách.

image

Nad Bratislavou sa nachádza opustená vojnová základňa. Nonstop nabité protilietadlové rakety vystriedal bordel a vandali

Žiadny luxus

Na luxus si tu však musel rýchlo zabudnúť. Helios totiž ponúkal služby len na úrovni dvojhviezdičkového hotela, pripomína Trend. Okrem toho však lákal na dvojicu bazénov, wellness i fitness štúdio či kino. Vzhľadom na masívnu kapacitu tu bolo možné usporadúvať aj školenia či veľké kongresy.

Kapacita lôžok postupne narastala a presiahla číslo 400 postelí. Bol to práve Helios, ktorý na Štrbskom plese aj po roku 1989 udržal kúpeľnú kultúru a ľudia vo veľkom chodili, aby im tatranský vzduch opäť nakopol ich zdravie. Desiatky tisíc návštevníkov si v priebehu rokov užívali bazén, inhalácie, elektroliečbu, vaňové procedúry, masáže, sauny, telocvične či kino.

Ako dodáva Čas, kľúčový bod zlomu prišiel v roku 2004. Majoritným vlastníkom Kúpeľov Štrbské Pleso, a. s., pod ktoré patríl aj Helios, sa stala spoločnosť Bluecorp, za ktorou stála finančná skupina J&T. 

„Toto zariadenie sa potrebuje posunúť dopredu, jednoducho nevyhovuje dnešným štandardom. Potrebujeme byť konkurencieschopní aj voči ostatným zariadeniam na Štrbskom Plese a kúpeľným zariadeniam na Slovensku. Objem prostriedkov na rekonštrukciu plánujeme na 500 miliónov korún. Helios bude pre rekonštrukciu najbližšie dva roky zatvorený,“ povedal vtedy pre médiá posledný riaditeľ kúpeľov Marián Zubo.

Odvážne plány a stret s realitou

Nasledujúce roky sa dajú zhrnúť do jedného odseku - kopa sľubov o rekonštrukcii, ktorá nikdy nezačala, množstvo vizualizácií, plánov na mix hotelu a apartmánov, začiatok čiastočných búracích prác (pričom ani tie nikdy neboli dokončené) a opäť ďalšie plány na nové využitie budovy.

Nové investičné plány TMR (Tatry Mountain Resorts), ktoré v roku 2017 hovorili o novej lanovke, mali údajne naštartovať aj projekt obnovy chátrajúceho liečebného domu Helios na Štrbskom Plese. Posledný z predložených zámerov developerskej skupiny J&T hovoril o kompletnej rekonštrukcii a prestavbe ruiny klimatických kúpeľov na hotel s akvaparkom.

Projekt podľa zistení Hospodárskych novín počítal s 574 lôžkami a 172 izbami v samotnom hoteli. V rámci neho malo vzniknúť aj menšie zdravotnícke stredisko s časťou pre kúpeľných hostí.

Najvyššie položený klimatický liečebný dom na Slovensku, v ktorom svojho času sídlila aj najvyššie položená škôlka v krajine, je však aj po rokoch len smutnou pripomienkou slávnej doby Štrbského plesa. Zub času sa na ňom podpísal podobne ako na veľkom skokanskom mostíku. A všetko nasvedčuje tomu, že ich spoločne bude nakoniec čakať rovnaký osud - zbúranie.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
31. december 2024 12:02