Z brutálneho vraha sa stala celebrita.X/Frankofraize/
StoryEditor

Z brutálneho vraha sa stala celebrita. Známy londýnsky gangster na dôchodku vozil turistov na miesta svojich zločinov

iDnes.cz13.05.2024., 12:00h

Pred desiatimi rokmi zomrel jeden z najslávnejších gangstrov Frankie Fraser. Člen neslávne presláveného Richardsonovho gangu z južného Londýna, ktorý bol svojho času nočnou morou všetkých britských policajtov, odišiel na večnosť vo veku požehnaných deväťdesiatich rokov, z ktorých celkom 42 strávil za mrežami. Na staré kolená sa ešte stihol stať celebritou.

Lajkuj Brainee.sk na

Legendárny londýnsky gangster namiesto slov zásadne používal päste, avšak po prepustení z posledného výkonu trestu začal nový život a stal sa slávnym ako autor bestselleru, hosť televíznych šou a turistický sprievodca po londýnskych zákutiach, ktoré sú spojené s organizovaným zločinom.

Mad Frank (Šialený Frank) sa živil ako nájomný vrah. Traduje sa, že svoje remeslo nevykonával chladnokrvne a premyslene, ale bol nevypočítateľný šialenec. Pokúsil sa obesiť na strome riaditeľa väznice vo Wandsworthe a celkom trikrát ho úrady vyhlásili za nepríčetného. Dvaja britskí premiéri Franka dokonca považovali za najnebezpečnejšieho človeka vo Veľkej Británii, píše Roman Zvarič pre iDnes.cz.

image

Väzeň sa pomocou lyžice prekopal cez stenu. Dieru však spravil do vedľajšej cely, napadol odsúdeného vraha

Hoci sa ho nikdy nepodarilo usvedčiť z vraždy, polícia je presvedčená o tom, že zabil najmenej štyridsať ľudí. Bol vysoký iba 163 cm, často sa usmieval a nosil drahé obleky. Pod týmto zovňajškom, ktorým spočiatku veľa svojich súperov zmiatol, sa však skrýval všetkého schopný psychopat.

Gangster od detstva

Francis Davidson Fraser sa narodil v decembri 1923 v južnom Londýne. Vyrastal v prostredí, kde sa to len hemžilo zlodeji, podvodníkov všetkého druhu, úžerníkovi a prostitútkami. Už v desiatich rokoch vykrádal automaty na cigarety a robil poslíčka stávkarom. V trinástich ho prvýkrát zatkla polícia. Ako tínedžer si vydobyl reputáciu a stal sa pravou rukou niekoľkých šéfov gangov vrátane Billyho Hilla, kráľa britského podsvetia v 40. a 50. rokoch.

image

Už v desiatich rokoch vykrádal automaty na cigarety a robil poslíčka stávkarom.

X/Kraykraytwins1/

V 60. rokoch potom „prestúpil“ do presláveného gangu bratov Richardsonovcov. Jeho šéf Charles Richardson o ňom hovoril, že je to „najzdvorilejší a najmiernejší chlapík, akého som kedy spoznal, len občas sa maličko rozčúli“.

Inovátor

Frank sa považoval za inovátora. Vymyslel takzvané piatkové gangy, ktoré sa špecializovali na lúpežné prepadnutia vo výplatný deň, kedy účtovníci vozili z bánk hotovosť na týždenné výplaty. On sám pri týchto akciách najradšej používal automobilovú štartovaciu kľuku, ktorou chudákov s peniazmi mlátil tak dlho, kým mu ich nevydali. Medzi jeho inovácie patrí aj nápad navliekať si pri lúpeži na hlavu pančuchu a znemožniť tak identifikáciu. Frank bol prvým, kto túto fintu použil.

Jeho sebavedomie bralo dych. Raz si za bieleho dňa počkal na riaditeľa väznice, kde predtým sedel a na ktorého bol nahnevaný kvôli častým pobytom na samotke. Nič netušiaci muž šiel ako každý deň do parku venčiť svojho psa. Frank ho jednoducho omráčil palicou po hlave a dovliekol k najbližšiemu stromu, kde chcel muža obesiť. Uviazal riaditeľovi aj psovi okolo krku pripravené laná, prehodil ich cez vetvu a zo všetkých síl zatiahol. „Ten hajzel mal šťastie,“ vyhlásil Frank neskôr. „Vybral som veľmi slabú vetvu, ktorá sa zlomila.“ Riaditeľ tak pokus o obesenie prežil, pes nie.

Život celebrity

Počas jedného z mnohých pobytov za mrežami viedol väzenskú vzburu. Pri súdnom pojednávaní, ktoré nasledovalo (ak jeho aktuálnemu trestu mu pripočítalo ďalších päť rokov), Franka obhajoval mladý advokát James Morton. Neskôr sa stal spisovateľom a jeho prvá kniha pojednávala o londýnskej gangsterskej scéne. Franka jeho tvorba na toľko zaujala, že si s ním dohodol spoluprácu.

Výsledkom bol bestseller Šialený Frank: Spomienky na zločinecký život. Frasera kniha vykreslila ako spravodlivého a férového pomstiteľa a vďaka tomu sa stal jednou z podivných celebrít, ktoré verejnosť tak miluje. Zúčastnil sa autogramiád v najväčších britských kníhkupectvách, začali ho pozývať do televíznych šou, jeho meno sa objavilo v texte novej piesne a dokonca natočili o ňom dokument.

Potom dostal geniálny nápad. Založil si cestovku, ktorá vozila záujemcov po miestach súvisiacich s londýnskou gangsterskou históriou, napríklad tam, kde sa odohrali slávne prestrelky, a podobne.

Zásadový muž

Na jeho pohrebe sa zišli davy. Vystriedalo sa niekoľko rečníkov a všetci sa zhodli na jednom: aj keď ide o kontroverznú osobnosť, Frank budil sympatie tým, že patril medzi gangstrami zo starej školy a ako taký dodržiaval pravidlá hry. Áno, bol brutálny, ale iba voči ľuďom zo svojej „brandže“. Ženy, deti a vôbec všetci civilisti zostávali tabu.

image

Za ekvádorskou vojnou gangov stoja Albánci. Ich krvavé drogy pre európsky trh rozvrátili celú krajinu

Vždy dodržiaval tento princíp a zakladal si na svojej cti. Dnešné podsvetie funguje inak, je to džungľa bez akýchkoľvek pravidiel či mantinelov. „Patril do starých dobrých čias, ktoré sa už nikdy nevrátia,“ povzdychol si nad jeho hrobom kňaz.

Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.

Top rozhovor
menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
19. január 2025 02:10