Ilustračné fotoUnsplash.com/
StoryEditor

Kyvätuvať, seginica či idem „ku Ďoďoj“. Poznáte hovorovú slovenčinu a viete správne určiť, kde sa tieto slová používajú? Otestujte sa

bed27.05.2024., 15:00h

Trigovica mnohých irituje, iní netušia, o čo ide. Otestujte sa, ako rozumiete Slovákom.

Lajkuj Brainee.sk na

Poďme kyvätuvať pri krčmu. Veta, ktorú ste určite nikdy nepočuli v takomto znení. Ľudia, ktorí používajú slovo kyvätuvať, by sa nad frázou „pri krčmu“ poriadne udivili. Používajú sa totiž v úplne rozdielnych mestách a regiónoch. Ešte stále si myslíte, že Slováci si vždy rozumejú?

image

Ruština bola kedysi na slovenských školách povinná. Naši rodičia ju sypali z rukáva - otestuj sa, či poznáš aspoň základné slovíčka

Náš jazyk je krásny. Ľubozvučný, spevavý, plný výnimiek či prekvapivých fráz a prízvukov. Na to, aká malá krajina sme, pomaly každá obec má svoje špecifiká, ktoré sa odvíjajú od histórie oblasti či od toho, do akých krajín miestni chlapi chodili pred desiatkami rokov pracovať a neskôr sa s naučenými cudzími slovíčkami vrátili. Tie sa ujali natoľko, že formovali nárečia.

My sme sa v redakcii pozreli na slovíčka a frázy, ktoré nepoužívame všade. Možno niektoré znejú povedome, význam niektorých si logicky odvodíte. Uhádnete (alebo budete presne vedieť) odkiaľ pochádzajú slová, ktoré sme vybrali do nášho veľkého kvízu?

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/zabava/kvizy, menuAlias = kvizy, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
20. jún 2024 09:06