Jazero Tulare, ktoré sa nachádza v kalifornskom údolí San Joaquin Valley, bolo kedysi jedným z najväčších útvarov sladkej vody v celých Spojených štátoch amerických. Pred 130 rokmi však zmizlo z povrchu zemského najmä kvôli chamtivosti kolonialistov, ktorí vysušili jeho vody, aby vytvorili ornú pôdu. Po dekádach sa opäť obnovilo, píše portál Indy 100.
V minulosti sa po ňom plavili parníky
Koncom 19. storočia sa jazero Tulare rozprestieralo na území dlhom približne 160 kilometrov a bolo „najväčším útvarom sladkej vody západne od rieky Mississippi “, hovorí Vivian Underhill výskumníčka z Northeastern University, ktorá sa špecializuje na etnografiu a environmentálnu zodpovednosť.
V tom čase obsahovalo toľko vody, že sa po ňom prepravovali parné lode, ktoré prepravovali poľnohospodárske zásoby. Keďže sa jazero Tulare nachádza v regióne, ktorý je chudobný na zrážky, zásoby vody čerpalo predovšetkým z topiaceho sa snehu z pohoria Sierra Nevada.
Jazero začalo miznúť z povrchu zemského koncom 50. a začiatkom 60. rokov 19. storočia. Podľa Underhill sa tak stalo kvôli rekultivácii pôvodne domorodého prostredia, ktoré prebral štát Kalifornia a dal ho do súkromného vlastníctva. Kalifornia osadníkov motivovala k odvodňovaniu jazera tým, že mohli získať pozemky do svojho vlastníctva. „Pre osadníkov to bol veľký stimul, aby začali vykonávať túto prácu,“ približuje Underhill.
Údolie San Joaquin Valley je v súčasnosti popretkávané stovkami zavlažovacích kanálov, ktoré boli vybudované, aby odvádzali vodu z jazera na zavlažované polia. V roku 1890 už po jazere Tulare nebolo ani stopy.
Príroda si opäť našla cestu
Pred rokom však Tulare vstalo z mŕtvych. Môžu za to výdatné snehové a dažďové zrážky, ktoré zasiahli Kaliforniu. Mesiace po jeho oživení sa na územie začala vracať aj zver. „Vtáky všetkých druhov - pelikány, jastraby, vodné vtáky sa vracajú,“ hovorí Underhill. Podľa miestnych okolo jeho brehu hniezdi aj druh sovy, ktorá je v USA ohrozeným druhom.
Pozoruhodná obnova jazera má však aj svoje temné stránky. Farmári a vlastníci pôdy túto situáciu nevnímajú veľmi ružovo. V dôsledku záplav utrpeli ničivé straty a mnohí prišli o svoje domovy.
V súčasnosti už prebiehajú snahy o opätovné vypustenie jazera. Underhill očakáva, že v istej forme by mohlo zotrvať ešte dva roky, ale klimatické zmeny by ho mohli udržať pri živote.
„Myslím si, že v určitom bode by si štát Kalifornia mal uvedomiť, že jazero Tulare tu chce zostať,“ hovorí výskumníčka s tým, že by mohlo priniesť aj nové ekonomické príležitosti.
Podľa výskumníčky nejde o prvú obnovu tohto jazera. „Stalo sa to v 80. rokoch, raz v 60. rokoch a párkrát v 30. rokoch,“ povedala. „Táto krajina bola vždy jednou z jazier a mokradí a naše súčasné zavlažované poľnohospodárstvo je len storočným výkyvom v tejto rozsiahlejšej geologickej histórii,“ uzavrela.