Minulý rok bol najteplejší v histórii a Zem smeruje ku globálnemu otepľovaniu o 2,7 stupňa, no špičkoví producenti fosílnych palív a cementu prejavujú totálnu ignoranciu klimatických zmien a aktívne veci zhoršujú. O zisteniach informoval portál Engadget.
Nová správa Carbon Majors Database zistila, že len 57 veľkých spoločností bolo zodpovedných za 80 percent globálnych emisií oxidu uhličitého medzi rokmi 2016 a 2022. 38 percent celkových emisií počas tohto obdobia pochádzalo z národných štátov, 37 percent zo štátnych subjektov a 25 percent zo spoločností vlastnených investormi.
Stále sa to zhoršuje
Portál pripomína, že takmer 200 strán prijalo Parížsku klimatickú dohodu z roku 2015, v ktorej sa zaviazali znížiť emisie skleníkových plynov. Avšak 58 zo 100 štátmi a investormi vlastnených spoločností v databáze Carbon Majors v uplynulých rokoch zvýšilo svoju produkciu.
Toto číslo predstavuje výrobcov na celom svete, pričom svoju produkciu zvýšilo 87 percent hodnotených v Ázii, 57 percent v Európe a 43 percent v Severnej Amerike. Situácia sa v niektorých odvetviach dokonca výrazne zhoršila.
Medzinárodná energetická agentúra zistila, že spotreba uhlia sa za sedem rokov zvýšila o osem percent na 8,3 miliardy ton, čo je rekord. Správa uvádza štátnu spoločnosť Coal India ako jedného z troch najväčších producentov oxidu uhličitého. Ruská štátna energetická spoločnosť Gazprom a štátna ropná spoločnosť Saudi Aramco uzavreli trojicu najhorších páchateľov.
Investujú čoraz viac do ťažby fosílnych palív
Exxon Mobil je na čele rebríčka amerických spoločností, ktoré prispievajú 1,4 percentami k celosvetovým emisiám oxidu uhličitého. „Tieto spoločnosti zarobili miliardy dolárov na ziskoch, pričom tento problém popierali a odďaľovali a bránili klimatickej politike. Míňajú milióny na reklamné kampane o tom, že sú súčasťou udržateľného riešenia, pričom stále investujú do väčšej ťažby fosílnych palív,” povedal Tzeporah Berman, riaditeľ medzinárodného programu v Stand.earth a predseda Zmluvy o nešírení fosílnych palív.
„Tieto zistenia zdôrazňujú, že viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme, aby sa naše vlády postavili týmto spoločnostiam, a potrebujeme novú medzinárodnú spoluprácu prostredníctvom zmluvy o fosílnych palivách, aby sme ukončili expanziu fosílnych palív a zabezpečili skutočne spravodlivý prechod,” dodal.