
💡 Zhrnutie pre tých, ktorí rýchlo scrollujú:
- Sprchovanie je dôležité pre hygienu bez ohľadu na čas - odstraňuje pot, nečistoty a baktérie spôsobujúce zápach.
- Nočná sprcha pomáha zmyť z tela alergény, prach a pot z celého dňa, čo znižuje ich prenos na posteľnú bielizeň.
- Počas noci sa však aj tak potíš - čo vedie k tvorbe zápachu a hromadeniu mikróbov v posteli.
- Ranná sprcha zmyje pot a baktérie z noci, takže môžeš začať deň čistejší a voňať sviežejšie.
- Kľúčové je aj pravidelné pranie posteľnej bielizne, inak sa výhody sprchovania rýchlo stratia.
Otázka stará ako moderná civilizácia - je lepšie sprchovať sa ráno alebo večer? Nadšenci rannej sprchy povedia, že toto je jasný víťaz, pretože vám pomôže prebudiť sa a začať deň svieži. Na druhej strane, zástancovia nočnej sprchy budú tvrdiť, že je lepšie „zmyť deň“ a relaxovať pred spaním, píše portál The Conversation.
Ale čo hovorí výskum? Mikrobiologička Primrose Freestone, vedúca prednášajúca klinickej mikrobiológie na Univerzita v Leicesteri tvrdí, že existuje jedna jasná odpoveď.
Sprchovanie je základ
„V prvom rade je dôležité zdôrazniť, že sprchovanie je neoddeliteľnou súčasťou každej hygienickej rutiny - bez ohľadu na to, kedy ho uprednostňujete. Sprchovanie nám pomáha odstrániť nečistoty a mastnotu z pokožky, čo môže pomôcť predchádzať kožným vyrážkam a infekciám. Taktiež odstraňuje pot, čo môže potlačiť telesný zápach,” vysvetľuje.
Hoci si mnohí z nás myslia, že telesný zápach je spôsobený potom, v skutočnosti ho produkujú baktérie, ktoré žijú na povrchu našej pokožky. Čerstvý pot je v skutočnosti bez zápachu.
Baktérie žijúce na koži, konkrétne stafylokoky, však používajú pot ako priamy zdroj živín. Keď rozkladajú pot, uvoľňujú zlúčeninu obsahujúcu síru nazývanú tioalkoholy, ktorá je príčinou štipľavého zápachu, ktorý mnohí z nás poznajú.
Cez deň alebo v noci?
„Počas dňa sa na vašom tele a vlasoch nevyhnutne hromadia znečisťujúce látky a alergény (ako je prach a peľ) spolu s bežným hromadením potu a mazového oleja. Zatiaľ čo niektoré z týchto častíc sa zachytia na našom oblečení, iné sa nevyhnutne prenesú na vaše plachty, obliečky na vankúše,” pokračuje odborníčka.
Pot a kožný maz tiež podporujú rast baktérií, ktoré tvoria náš kožný mikrobióm. Tieto baktérie sa potom môžu preniesť z tvojho tela na posteľnú bielizeň. Sprchovanie v noci môže odstrániť niektoré alergény, pot a mastnotu nahromadené počas dňa, takže na posteľnej bielizni sa ich usadí menej.
„Avšak, aj keď ste sa pred spaním čerstvo osprchovali, počas noci sa budete potiť, bez ohľadu na teplotu. Vaše kožné mikróby potom zjedia živiny z tohto potu. To znamená, že ráno budete mať mikróby uložené na posteľnej bielizni a pravdepodobne sa zobudíte aj s trochou telesného zápachu.”
Naklonené misky váh
Čo obzvlášť znemožňuje čistiace výhody nočnej sprchy, je to, ak sa tvoja posteľná bielizeň pravidelne neperie. Mikróby spôsobujúce zápach, ktoré sa nachádzajú v tvojich posteľných plachtách, sa môžu počas spánku preniesť na čisté telo.
„Sprchovanie v noci tiež nezastaví odlupovanie kožných buniek. To znamená, že sa môžu potenciálne stať zdrojom potravy pre roztoče, ktorých odpad môže byť alergénny. Ak si pravidelne neperiete posteľnú bielizeň, môže to viesť k hromadeniu odumretých kožných buniek, ktoré budú živiť ďalšie roztoče. Výkaly týchto roztočov môžu vyvolať alergie a zhoršiť astmu,” varuje odborníčka.
Ranné sprchy na druhej strane môžu pomôcť odstrániť odumreté kožné bunky, ako aj pot alebo baktérie, ktoré si si počas noci nazbieral z posteľnej bielizne. Toto je obzvlášť dôležité, ak si pred spaním nezaľahol do čerstvo vypranej bielizne.
Ranná sprcha naznačuje, že telo bude čistejšie od nočných kožných mikróbov, keď si oblečieš čisté oblečenie. Taktiež začneš deň s menším množstvom potu, ktorým sa živia baktérie produkujúce zápach - čo ti pravdepodobne pomôže dlhšie počas dňa voňať sviežejšie v porovnaní s niekým, kto sa sprchoval pred spaním.
Sprchuj sa denne - bez ohľadu na čas
„Ako mikrobiologička som zástancom sprchovania sa denne. Samozrejme, každý má svoje vlastné preferencie. Nech už si vyberiete akýkoľvek čas, pamätajte, že účinnosť sprchovania je ovplyvnená mnohými aspektmi vašej osobnej hygieny - napríklad tým, ako často periete posteľnú bielizeň,” uzatvára.
Takže bez ohľadu na to, či uprednostňuješ rannú alebo večernú sprchu, je dôležité pravidelne čistiť posteľnú bielizeň. Posteľnú bielizeň a obliečky na vankúše by si mal prať aspoň raz týždenne, aby si odstránili všetok pot, baktérie, odumreté kožné bunky a mazové oleje, ktoré sa nahromadili na posteľnej bielizni.
Praním sa odstránia aj všetky plesňové spóry, ktoré by mohli rásť na posteľnej bielizni - spolu so zdrojmi živín, ktoré tieto mikróby produkujúce zápach používajú na svoj rast.