
Veveričky môžu vyzerať ako rozkošné kožušinové gule, ktoré hromadia orechy, ale niektoré sú nemilosrdné dravce, ktoré lovia a požierajú hraboše. To je prekvapujúce zistenie novej štúdie zverejnenej v magazíne Journal of Ethology – prvej, ktorá dokumentuje mäsožravé správanie u týchto zdanlivo nevinných tvorov, píše portál ScienceAlert na základe správy AFP.
„Vždy je čo sa učiť a divé zvieratá nás neprestávajú prekvapovať,“ povedala pre agentúru AFP vedúca autorka Jennifer E. Smithová, docentka biológie na University of Wisconsin-Eau Claire. „V meniacom sa svete s mnohými technologickými pokrokmi neexistuje žiadna náhrada za priame pozorovanie prírodnej histórie, vrátane sledovania veveričiek a vtákov, ktoré často navštevujú naše dvory.“
Aktívne lovia
Pozorovania sa uskutočnili toto leto, počas 12. ročníka dlhodobej štúdie uskutočnenej v regionálnom parku Briones v okrese Contra Costa v Kalifornii. Medzi júnom a júlom výskumníci zaznamenali 74 interakcií zahŕňajúcich kalifornské sysle a hraboše, pričom 42 percent z nich zahŕňalo aktívny lov hlodavcov.
Spoluautorka Sonja Wildová, postdoktorandská výskumníčka na Kalifornskej univerzite v Davise, priznala, že bola spočiatku skeptická k správam, ktoré jej priniesli vysokoškoláci, ktorí boli prvými svedkami tohto správania. „Sotva som verila vlastným očiam,“ povedala Wildová. Ale „keď sme začali hľadať, videli sme to všade.“
Predtým bolo známe, že až 30 druhov veveričiek príležitostne konzumuje mäso, od malých rýb po vtáky. Nebolo však jasné, či toto správanie pochádzalo z náhodného nájdenia alebo aktívnej predácie. Nová štúdia je prvou, ktorá potvrdzuje, že lov je v skutočnosti bežným správaním.
Tvrdý útok
Výskumníci pozorovali veveričky, ktoré sa pred útokom na korisť krčili pri zemi, aj keď častejšie prenasledovali hraboše, vrhli sa a uhryzli ich do krku, po ktorom nasledovalo energické trasenie. Štúdia tiež zistila, že mäsožravé správanie veveričiek vyvrcholilo počas prvých dvoch júlových týždňov, čo sa zhodovalo s nárastom populácií hrabošov, ktorý ohlásili amatérski vedci v aplikácii iNaturalist.
O iných zvieratách, ako sú medvedíky čistotné, kojoty a hyeny bodkované, je známe, že prispôsobujú svoje stratégie lovu v reakcii na zmeny vo svojom prostredí spôsobené ľuďmi. „V meniacom sa svete môže byť skľučujúce zvážiť všetky výzvy, ktoré ľudská prítomnosť, strata biotopov a zmena klímy predstavujú pre zvieratá“ povedala Smithová.
„Naša štúdia ponúka vzrušujúce zistenie, demonštrujúce neuveriteľnú flexibilitu, ktorú majú niektoré zvieratá.“ Niekoľko otázok však stále zostáva nezodpovedaných. Výskumníci dúfajú, že preskúmajú, aké je rozšírené lovecké správanie medzi druhmi veveričiek, či sa prenáša z rodičov na mláďatá a ako to ovplyvňuje ich širšie ekosystémy.