Ilustračný obrázok.Unsplash/Noaa/
StoryEditor

Vedci objavili nový druh a rod predátorského živočícha v Atakamskej priekope Tichého oceánu. Narazili naň v hĺbke 7 900 metrov

Sarah Dobiašová16.12.2024., 11:00h

Vedci pracujúci na výskume najhlbších oceánskych priekop uskutočnili fascinujúci objav. V Atakamskej priekope východného Tichého oceánu narazili na doposiaľ neznámy druh predátorského kôrovca, ktorý sa živí inými morskými tvormi. Tento nový druh, pomenovaný Dulcibella camanchaca, je veľký približne štyri centimetre a jeho vzhľad pripomína bledú, takmer priesvitnú krevetu.

Lajkuj Brainee.sk na

Dulcibella camanchaca, ktorá bola objavená v hĺbke 7 900 metrov, patrí medzi hadálne organizmy, čo znamená, že sa nachádza v najhlbších oblastiach oceánov, kde panuje extrémny tlak a tma. Tento nový druh sa pohybuje rýchlo a používa špeciálne končatiny na lov a zabíjanie menších morských živočíchov, ktoré žijú v podobnej hĺbke. Je to skutočne jedinečný predátor, ktorý sa dokáže prispôsobiť drsným podmienkam oceánskeho dna.

Objav bol realizovaný v rámci spoločného výskumu vedcov z Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) a Instituto Milenio de Oceanografía (IMO). Ako uviedla Johanna Westonová, hadálna ekoložka z WHOI, názov druhu "Dulcibella camanchaca" je inšpirovaný temnotou, ktorá panuje v hĺbkach oceánu, kde tento druh loví, pričom slovo camanchaca pochádza z jazyka pôvodných obyvateľov Ánd.

image

Vedci náhodne objavili nesmrteľného morského tvora, ktorý dokáže cestovať v čase a zvrátiť proces starnutia

Objav nového rodu a druhu otvára nové možnosti výskumu

Okrem toho, že Dulcibella camanchaca predstavuje nový druh, vedci zistili, že ide o úplne nový rod (genus), čo znamená, že tento kôrovec nezapadá do žiadnej z existujúcich rodových skupín. Tento objav, spolu s ďalšími, ktoré sú očakávané pri ďalších prieskumoch Atakamskej priepasti, môže významne prispieť k pochopeniu toho, ako sa komplexné ekosystémy vysporiadavajú s narastajúcimi environmentálnymi hrozbami, ako sú klimatické zmeny a znečistenie oceánov.

image

Dulcibella camanchaca.

Johanna Weston/Woodshole Oceanographic Institution/

Podľa Carolina Gonzálezovej z IMO sa očakáva, že ďalšie objavy v tejto oblasti nám pomôžu lepšie pochopiť, ako sa organizmy prispôsobujú životu v extrémnych podmienkach a ako reagujú na zmeny v ich prostredí. Prieskumy v Atakamskej priekope by tak mohli otvoriť nové možnosti výskumu života v najhlbších častiach oceánov, ktoré sú pre ľudí stále veľkou neznámou.

Tento objav je len ďalším z mnohých, ktoré ukazujú, že oceány skrývajú ešte množstvo neznámych druhov a nepreskúmaných ekosystémov, ktoré čakajú na svoje odhalenie.

Top rozhovor
menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
18. január 2025 10:02