Čo je alexitýmia a ako si všímať jej príznaky?Unsplash
StoryEditor

Táto choroba trápi milióny ľudí na svete a ty môžeš byť medzi nimi. Čo je alexitýmia a ako si všímať jej príznaky?

Miroslav Kamody08.11.2024., 12:00h

Máš pocit, že nevieš správne rozlišovať či vyjadrovať emócie? Je dosť možné, že trpíš alexitýmiou.

Lajkuj Brainee.sk na

Alexitýmia je pojem, ktorý si možno ešte nepočul. Ale opisuje niečo, čo mnohí z nás pravidelne zažívajú: ťažkosti pri identifikácii, rozlišovaní a vyjadrovaní emócií.

Ako píše portál The Conversation, ovplyvňuje, ako sa ľudia vnímajú emócie v práci, vo vzťahoch a dokonca aj v sebe. Môže to tiež zmeniť spôsob, akým človek analyzuje svoje okolie a ako interaguje so svetom.

„Nie je ľahké zistiť, či niekto, koho poznáš, má alexitýmiu. Často si človek ani neuvedomuje, že ju má. Je to veľmi vnútorný jav, ktorý človek prežíva,” vysvetľuje Rebecca Ellisová, asistentka výskumu v oblasti verejného zdravia na Swansea University.

image

Aj pre toto je pes najlepší priateľ človeka. Podľa novej štúdie dokážu u ľudí vycítiť zlú náladu z ich potu a dychu

Nevedia, či sú hladní alebo unavení

Termín alexitýmia bol prvýkrát opísaný vo výskume v 70. rokoch minulého storočia a hoci neexistuje žiadna klinická diagnóza, predpokladá sa, že postihuje približne 10 percent bežnej populácie. Samotné slovo je prevzaté z gréckych – „a“ (nie), „lexis“ (slová) a „thymia“ (duša alebo emócie) – a prekladá sa zhruba ako „žiadne slová pre emócie“.

„Alexitýmia úzko súvisí so zmyslom pre interocepciu, čo je schopnosť interpretovať a označovať svoje vnútorné stavy. Ľudia so zníženou interocepciou, označovanou aj ako alexizómia, nedokážu ľahko rozlíšiť, či sú hladní, smädní, unavení, vzrušení alebo majú bolesť,” vysvetľuje odborníčka.

Je dôležité zdôrazniť, že alexitýmia nie je univerzálna skúsenosť. Líši sa od človeka k človeku. Napríklad u autistov sa vyskytuje častejšie – medzi 33  a 66 percentami v porovnaní s bežnou populáciou.

image

Čo je alexitýmia a ako si všímať jej príznaky?

Pexels/Mart Production

„Je tiež bežnejšia u ľudí s obsedantno-kompulzívnou poruchou, predmenštruačnou dysforickou poruchou, posttraumatickou stresovou poruchou, úzkosťou a depresiou. Niektorí ľudia mali alexitýmiu vždy, zatiaľ čo iní ju získali traumou.”

Bežný pocit preťaženia

Ak je osoba neschopná identifikovať, čo cíti, môže s väčšou pravdepodobnosťou potlačiť či ignorovať tieto telesné pocity. Týmto spôsobom je pre nich ťažšie emocionálne sa regulovať a môžu častejšie pociťovať pocit preťaženia. Charakteristickým znakom alexitýmie je externe orientovaný štýl myslenia - sústreďujú sa na to, čo sa deje okolo nich, a nie na svoje emocionálne procesy.

„Niekto s alexitýmiou sa možno bude musieť pozrieť späť na udalosť, aby pochopil, čo v tom konkrétnom okamihu cítil, prostredníctvom kontextových kľúčov. Často prispôsobujú svoje konanie, aby sa s tým vyrovnali v budúcich situáciách,” hovorí odborníčka.

image

Zriedkavý syndróm privádza ľudí do šialenstva. Tvoje telo začne doslova produkovať alkohol, lekári si s ním nevedia dať rady

Ľudia s alexitýmiou môžu tiež reagovať odlišne na udalosti, ktoré zvyčajne vyvolávajú spoločné emócie, ako je smrť celebrity alebo svadobné oznámenie. Reakcie, ktoré sa ostatným môžu zdať nemiestne, môžu viesť k nedorozumeniam a frustrácii zúčastnených.

Emocionálne uvedomenie

Alexitýmia ovplyvňuje to, ako človek prežíva a interpretuje emócie, od všímania si fyzických pocitov v tele až po ich identifikáciu ako špecifické pocity a rozhodnutie, ako reagovať. Pochopenie, v ktorom bode niekto v tomto procese zápasí, môže pomôcť určiť druh podpory, ktorú môže potrebovať.

„Zatiaľ čo alexitýmia môže ovplyvniť spojenie človeka s jeho emóciami, emocionálne uvedomenie je zručnosť, ktorá sa môže rozvíjať v dospelosti a časom sa zlepšuje. Cvičenie pomenovania emócií a fyzických vnemov je jednou stratégiou, ktorá môže pomôcť ľuďom s alexitýmiou lepšie porozumieť samým sebe. Ďalším je naučiť sa identifikovať, ako sú zastúpené v tele,” dodáva Ellisová na záver.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/ako-na-to, menuAlias = ako-na-to, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
19. december 2024 10:23