Len si to predstav - prídeš do nemocnice a hľadáš pomoc, pretože sa ti extrémne točí hlava, nesúvisle rozprávaš a strácaš rovnováhu. Myslíš na najhoršie, no lekári ti oznámia, že si jednoducho opitý, a to aj napriek tomu, že si nevypil ani kvapku alkoholu.
Ako pripomína portál The Conversation, niečo podobné sa nedávno stalo nemenovanej žene v Kanade, ktorá zažila sedem epizód tejto záhadnej choroby. Trvalo dva roky, kým sa konečne dozvedela svoju diagnózu - mala „autopivovarský syndróm“ (Auto-brewery syndrome). Podobne bol na tom aj tento Belgičan.
Keď telo produkuje alkohol
Ide o veľmi zriedkavý a málo pochopený stav, kedy mikróby v tvojom čreve začnú produkovať alkohol. „Príznaky auto-pivovarského syndrómu majú veľa podobností s príznakmi užívania alkoholu, ako je ospalosť, zmenená nálada a zvracanie. To sťažuje prístup k správnej lekárskej pomoci,“ vysvetľuje Rebecca A. Drummond, docentka imunológie a imunoterapie na University of Birmingham.
Presný počet ľudí, ktorí majú tento syndróm, nie je známy a v lekárskej literatúre je zaznamenaných len niekoľko prípadov. „Je možné, že existuje oveľa viac ľudí s týmto stavom, ako vieme – ale získanie diagnózy môže byť ťažké, čo môže obmedziť celkové hlásené počty,“ vysvetľuje odborníčka.
Z doteraz zhromaždených dôkazov sa zdá, že ľudia s týmto syndrómom nerodia. Namiesto toho je choroba vyvolaná narušením črevného mikrobiómu. Na výrobu alkoholických nápojov používame kvasinky (druh huby) na kvasenie cukrov v sacharidoch. Takto vzniká alkohol v pive, víne a liehovinách.
Kvasinky v črevách
Predpokladá sa, že ľudia so syndrómom majú v črevách premnožené podobné druhy kvasiniek. To fermentuje jedlo, ktoré jedia, najmä sacharidy ako chlieb a cukor, a menia ich na alkohol.
„Najsilnejším dôkazom, ktorý máme na podporu tejto hypotézy, je, že antifungálne lieky podľa všetkého ľuďom s autopivovarským syndrómom pomáhajú. Antifungálne lieky zabíjajú kvasinky rastúce v čreve. Niekoľko pacientov s týmto stavom uviedlo, že táto liečba pomohla odstrániť ich symptómy.“
U kanadskej pacientky diéta s nízkym obsahom sacharidov tiež pomohla znížiť počet „epizód“ nezrozumiteľnej reči a závratov, ktoré mala. Obmedzenie množstva kvasiniek v čreve – ako aj potravinových zdrojov, ktoré kvasinky využívajú na rast – môže pomôcť spomaliť vnútornú produkciu alkoholu.
Veľa ešte nevieme
Je však dôležité poznamenať, že zatiaľ nemáme konkrétny klinický dôkaz o tom, že to funguje u všetkých pacientov, takže ide len o teóriu. Rovnako tak nevieme, ktoré kvasinky sú presne za vznik syndrómu zodpovedné - je to preto, lebo na svete je minimum pacientov, ktorých by odborníci mohli skúmať.
Jedna štúdia ale porovnávala produkciu alkoholu z rôznych druhov kvasiniek nájdených v ľudskom čreve. Výsledky ukázali, že najviac alkoholu v testovaných podmienkach dokázala vyrobiť kvasinka s názvom Saccharomyces cerevisiae. Saccharomyces sú lepšie známe ako „pivovarské kvasnice” a ide o rovnaký druh, ktorý sa bežne používa na výrobu chleba a piva.
Rovnaká štúdia tiež zistila produkciu alkoholu z iných druhov, ktoré patrili do rodiny kvasiniek nazývaných Candida, ktoré bežne spôsobujú kvasinkové infekcie u ľudí. „U pacientov so syndrómom môže „náraz“ v raste kvasiniek ako Saccharomyces a Candida v čreve spôsobiť každú epizódu ich ochorenia,“ pokračuje odborníčka.
Sú tam, alebo prichádzajú s jedlom?
Medzi ďalšie možné spúšťače autopivovarského syndrómu môže patriť aj užívanie antibiotík alebo črevná chirurgia, pretože obe sú spojené so zvýšeným rastom črevných húb. Stále však nevieme, či sa tieto kvasinky formujú v našich črevách, alebo prichádzajú z potravy, napríklad chleba.
„Hoci autopivovarský syndróm môže byť zriedkavý, je jasné, že naše črevné plesne majú široké účinky na naše zdravie a imunitný systém. Ešte len začíname chápať, ako tieto fascinujúce kvasinky ovplyvňujú naše zdravie,“ dodáva na záver s tým, že je potrebné urobiť množstvo výskumov, kým toto ochorenie pochopíme.