Starodávne kresby nájdene na skale vo Venezuele obsahujú farebné kruhové vzory, motívy listov a ľudí, ktoré mohli byť súčasťou tajomného rituálu.
Vedúci výskumu José Miguel Pérez-Gómez pre Daily Mail povedal, že predchádzajúce štúdie nenašli v tomto regióne žiadne známky ľudskej činnosti, čo naznačuje, že toto umenie vytvorila doteraz neznáma civilizácia. „Môže ísť o počiatočný bod vzniku tejto kultúry,“ prezradil vedec.
Skalné umenie objavili v národnom parku Canaima vo Venezuelskom štáte Bolivar. „To, čo vidíme, je nová kultúra lovcov a zberačov, ktorí pravdepodobne dorazili do oblasti národného parku Canaima na konci pleistocénu, ktorý začal pred 2,5 miliónmi rokov a skončil približne pred 11 700 rokmi,“ povedal Pérez-Gómez.
Zabudnutá amazonská civilizácia
Podľa vedcov sa táto staroveká civilizácia mohla rozšíriť z Venezuely až do Amazonského pralesa. „Štylistické porovnania zatiaľ ukazujú podobnosti so skalnými maľbami v blízkosti brazílskych hraníc, ktoré boli datované do obdobia okolo 4000 rokov pred naším letopočtom," vysvetlil Pérez-Gómez. „Novo nájdené skalné umenie je však oveľa hrubšie, čo naznačuje, že by mohlo byť ešte staršie,“ prezradil výskumník.
Lovci-zberači používali na vyhotovenie týchto diel červený oker – prírodný oxidový pigment vyrobený z rozomletej hliny, kremeňa a kriedy – ktorý mal jemne oranžový odtieň.
Hoci niektoré kresby boli vplyvom počasia a prírody zničené, previsnutá časť hory väčšinu z nich zachránila. „Tieto nálezy sú výnimočné, pretože sú úplne nové a vypĺňajú medzeru v histórii regiónu, ktorý z archeologického hľadiska nebol nikdy predtým preskúmaný,“ dodal Pérez-Gómez.