V čase, keď sa očakáva, že životopisná snímka Christophera Nolana o mužovi, ktorý vytvoril atómovú bombu, ovládne víkendové odovzdávanie Oscarov, vznikla koalícia hercov a aktivistov, ktorá chce informovať ľudstvo o jadrovom nebezpečenstve po celom svete.
List pripomína, že „deväť krajín vlastní 13-tisíc jadrových zbraní, pričom niektoré z nich sú 80-krát silnejšie ako tie, ktoré v roku 1945 zničili Hirošimu a Nagasaki”.
Jadrové zbrane sa musia stať minulosťou
Ako umelci „chceme pozdvihnúť svoj hlas a pripomenúť ľuďom, že kým Oppenheimer je históriou, jadrové zbrane nie”, píše sa v liste. „V čase veľkej neistoty je aj jedna jadrová zbraň - na zemi, pod morom, vo vzduchu alebo vo vesmíre - príliš veľa. Aby sme ochránili naše rodiny, naše komunity a náš svet, musíme požadovať, aby sa svetoví lídri zasadili o to, aby sa jadrové zbrane stali minulosťou - a vybudovali lepšiu budúcnosť,” uvádzajú hollywoodski herci a ďalší signatári.
Oppenheimerov vnuk Charles list tiež podpísal spolu s hercami Tonym Goldwynom a Matthewom Modinom, ktorí si zahrali v životopisnom filme o vynáleze atómovej bomby. „Každý človek by mal byť poučený o neuveriteľnej ničivej sile jadrových zbraní,” povedal Modine denníku The Guardian.
Oppenheimer mal pravdu
„Pochopenie tejto hrozby osvetľuje nevyhnutnú cestu k ich odstráneniu,” dodal. Medzi ďalšími známymi signatármi sú Christoph Waltz, Alan Cumming, Lily Tomlin, Viggo Mortensen a Annie Lennox.
Ide o súčasť novej kampane s názvom Make Nukes History (Pošlite jadrové zbrane do dejín) od mimovládnej Iniciatívy proti jadrovej hrozbe (NTI), ktorá zahŕňa tiež bilbordy a umelecké inštalácie. Americká filmová akadémia v nedeľu večer miestneho času odovzdá filmové ceny Oscar a celé Los Angeles pri tejto príležitosti vyzdobí asi tisícka plagátov upozorňujúca na pretrvávajúcu hrozbu jadrových zbraní. Ceremónia sa začína v pondelok 11. marca o 01:00 nášho času.
„Robert Oppenheimer varoval pred vývojom ešte výkonnejších zbraní a predpovedal, že budú nasledovať nebezpečné preteky v zbrojení. Mal pravdu,” uviedol šéf NTI a niekdajší minister energetiky USA Ernest Moniz.