Biele hrbolčeky sú neškodnéX/nas, Wikipedia
StoryEditor

Prečo sa ľuďom na perách alebo intímnych partiách vytvárajú biele hrbolčeky? Vieme, o čo ide, aj ako sa ich zbaviť

Miroslav Kamody02.04.2025., 12:00h
Lajkuj Brainee.sk na

Všimol si si niekedy drobné biele bodky na perách, ktorých pôvod ti nie je jasný? Nie si v tom sám! Toto málo známe kožné „tajomstvo” postihuje až 70-80 percent dospelých, píše portál Unilad. A to nie len na perách – tieto zvláštne vyrážky sa môžu objaviť aj na genitáliách. Ale čo sú zač?

Nezvyčajná, no neškodná vec

Podľa Cleveland Clinic ide o takzvané Fordyceove škvrny, čo sú „bežné kožné zmeny, kde sa mazové žĺazy zdajú väčšie”. „Stávajú sa viditeľnejšími počas alebo po puberte,” vysvetľuje Cleveland Clinic.

image

Prečo vlastne ľudia čkajú a ako štikútku rýchlo zastaviť? Vyskúšaj tento bizarný trik. Ľudia tvrdia, že naozaj funguje

„Často sa objavujú na perách, ale aj na penise a vagíne. Sú prirodzenou súčasťou kože, ale existujú spôsoby, ako ich odstrániť alebo zmenšiť.” Tieto bodky nie sú dôsledkom ničoho konkrétneho – väčšina ľudí sa s nimi jednoducho narodí. Po puberte sa však môžu stať viditeľnĕjšími.

Dá sa ich zbaviť?

Hoci zvyčajne zmiznú samé, existuje niekoľko spôsobov, ako ich odstrániť. Medzi bežné metódy patria:

  • Topické krémy – napríklad retinoidy.
  • Kryoterapia – zmrazenie tkaniva na ich odstránenie.
  • Elektrodesikácia – vypálenie bodiek elektrickým prúdom.
  • Laserové ošetrenie – odparovanie žliaz pomocou laseru.
  • Chirurgia – mechanické odstránenie.

Sú tieto bodky nákazlivé?

Ak sa objavia na genitáliách, môžeš mať obavy, či nejde o pohlavne prenosnú chorobu. Dobrá správa ale je, že Fordyceove škvrny nie sú žiadnou infekciou ani rakovinou.

„Ľudia s genitálnymi bradavicami majú drobné hrbolčeky v oblasti genitálií a konečníka,” vysvetľuje Cleveland Clinic. „Genitálne bradavice aj HPV sú vysoko nákazlivé.”

Pridáva však varovanie: „V počiatočnej fáze môžu genitálne bradavice vyzerať ako Fordyceove škvrny. Ak si teda náhle všimneš hrbolčeky na genitáliách, určite sa nechaj skontrolovať u lekára, aby sa vylúčila infekcia.”

Napriek tomu, že diagnóza Fordyceových škvŕn nevyžaduje vyšetrenie, ak sa ti niečo nezdá, konzultácia s lekárom je vždy dobrý nápad. Svoje zdravie a príznaky preto rozhodne nepodceňuj.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/ako-na-to, menuAlias = ako-na-to, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
02. apríl 2025 12:11