
Európu môžu zasiahnuť silné zemetrasenia, varujú vedci v štúdii publikovanej v magazíne Nature, na ktorú upozornil portál iMeteo. Tím výskumníkov z Národného inštitútu pre geofyziku a vulkanológiu (INGV) analyzoval vývoj deformácie pôdy a seizmickej aktivity v oblasti Campi Flegrei (oblasť neďaleko Neapola) od roku 2000 do roku 2023.
Geofyzikálne premenné sa zrýchľujú
Štúdia poukázala na pokračovanie dlhodobého zrýchľovania geofyzikálnych premenných, ktoré sa začalo v roku 2005, a na to, že toto zrýchľovanie nebolo v priebehu času konštantné. „V desaťročnom meradle zdvih pôdy sleduje parabolický trend s priemerným zrýchlením približne 0,7-0,8 cm/rok vzhľadom na stanicu GNSS Rione Terra v Pozzuoli, v centre kaldery,“ vysvetľuje Andrea Bevilacqua, výskumná pracovníčka INGV a prvá autorka štúdie.
Bevilacqua dodáva, že časový trend rýchlosti zemetrasenia je naopak supraexponenciálny, a teda rýchlejší ako exponenciálny trend. „Štúdia poukázala na jasný exponenciálny vzťah medzi maximálnym zdvihom kaldery a kumulatívnym počtom zaznamenaných zemetrasení. Tento vzťah sa líši od lineárneho vzťahu pozorovaného počas poslednej bradyseizmickej krízy v rokoch 1982 - 1984,“ vysvetlila Neri.
Hrozia nám silné zemetrasenia
Vzťah ešte viac zosilnel od roku 2020, keď sa zdvih kaldery priblížil k maximálnej úrovni dosiahnutej počas krízy v rokoch 1982 - 1984. Tento vzťah vysvetľuje, prečo zdvih zaznamenaný v posledných rokoch sprevádzala intenzívnejšia seizmická aktivita v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Inak povedané - mechanické vlastnosti vrchnej časti kôry Campi Flegrei sa zhoršujú.
Analýzy teda potvrdzujú zvyšujúcu sa pravdepodobnosť zemetrasení v Campi Flegrei v nasledujúcich mesiacoch. Ďalším dôsledkom tejto štúdie je, že ak by tieto trendy pokračovali s rovnakými charakteristikami aj v budúcnosti, dostaviť by sa mohla ešte väčšie seizmická aktivita.
Je tak vysoko pravdepodobné, že v budúcnosti nás čaká viac zemetrasení. Na druhej strane treba dodať, že je možné, že proces vyzdvihovania flegrejskej pôdy sa časom spomalí, čo by tiež viedlo k zníženiu seizmickej aktivity, dodáva iMeteo.