NosorožecSamuel Vanko
StoryEditor

VIDEO Nosorožcom natreli vedci rohy rádioaktívnou látkou. Majú na to veľmi dobrý dôvod

Miroslav Kamody27.06.2024., 13:00h

Ak nepomôže ani toto, tomuto druhu zrejme hrozí úplné vyhynutie.

Lajkuj Brainee.sk na

Juhoafrickí vedci v utorok vstrekli rádioaktívny materiál do rohov nosorožcov, aby ich bolo možné ľahšie odhaliť na hraničných priechodoch v priekopníckom projekte zameranom na obmedzenie pytliactva. Informoval o tom portál ScienceAlert na základe správy AFP.

Krajina je domovom veľkej väčšiny zostávajúcich nosorožcov na svete a ako taká je hotspotom pre pytliactvo poháňané dopytom z Ázie, kde sa rohy používajú v tradičnej medicíne pre ich údajný terapeutický účinok. V centre pre nosorožce Limpopo v oblasti Waterberg na severovýchode krajiny sa v nízkej savane páslo niekoľko bylinožravcov s hrubou kožou.

image

Fotopasca zachytila mláďa vzácneho druhu nosorožca. Kvôli pytliakom je na pokraji vyhynutia

Neohrozia zvieratá ani životné prostredie

James Larkin, riaditeľ jednotky fyziky radiácie a zdravia na Witwatersrandskej univerzite, ktorý stál v čele tejto iniciatívy, povedal agentúre AFP, že do rohu vložil „dva veľmi malé rádioaktívne čipy“, keď podával rádioizotopy na rohy jedného z veľkých zvierat.

Rádioaktívny materiál „urobí roh zbytočným... v podstate jedovatým pre ľudskú spotrebu”, dodal Nithaya Chetty, profesor a dekan vedy na tej istej univerzite. Nosorožec, uspaný a prikrčený na zemi, necítil žiadnu bolesť, povedal Larkin.

Dávka rádioaktívneho materiálu bola taká nízka, že by žiadnym spôsobom neovplyvnila zdravie zvieraťa ani životné prostredie, povedal.

Nevedia si rady

Vo februári ministerstvo životného prostredia uviedlo, že napriek snahám vlády bojovať proti nezákonnému obchodu bolo v roku 2023 zabitých 499 obrovských cicavcov, väčšinou v štátnych parkoch. To predstavuje 11-percentný nárast oproti údajom z roku 2022.

Celkovo dvadsať živých nosorožcov má byť súčasťou pilotného projektu Rhisotope, v rámci ktorého by im bola podaná dávka „dostatočne silná na to, aby odpálila detektory, ktoré sú nainštalované globálne“ na medzinárodných hraničných priechodoch pôvodne inštalovaných „na prevenciu jadrového terorizmu“, povedal Larkin.

image

Stromy skutočne pomáhajú proti globálnemu otepľovaniu. Bezhlavá výsadba však môže spôsobiť ďalšiu katastrofu

Cenou konkurujú zlatu a kokaínu

Pohraniční agenti majú často ručné detektory žiarenia, ktoré dokážu odhaliť kontraband, okrem tisícov detektorov žiarenia inštalovaných v prístavoch a na letiskách, uviedli vedci. Rohy nosorožcov sú veľmi žiadané na čiernom trhu, kde cenou konkuruje zlatu a kokaínu.

Podľa Arrieho Van Deventera, zakladateľa centra, odrohovanie nosorožcov ani otrava rohov nedokázali pytliakov odradiť. „Možno toto je vec, ktorá zastaví pytliactvo,” povedal vysoký, štíhly ochranár. „Toto je najlepší nápad, aký som kedy počul.“ Materiál by mal na rohovine vydržať päť rokov.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/ako-na-to, menuAlias = ako-na-to, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
22. január 2025 11:29