Nové mláďa vzácneho nosorožca jávskeho bolo videné v indonézskom národnom parku. Narodenie mláďaťa najvzácnejšieho veľkého cicavca sveta zvyšuje nádeje na záchranu tohto kriticky ohrozeného druhu, informovala agentúra AFP.
Na snímkach vidieť, ako sa mláďa prechádza so svojou matkou v prírodnej rezervácii, ktorá je posledným prirodzeným útočiskom pre ohrozené nosorožce jávske.
Pohlavie nie je známe
Mláďa, ktoré je podľa odhadov staré tri až päť mesiacov, zachytila minulý mesiac jedna zo 126 kamerových pascí v Národnom parku Ujung Kulon na ostrove Jáva. Mláďa, ktorého pohlavie sa nedalo rozpoznať, išlo po boku svojej matky v parku, ktorý zostáva posledným miestom, kde ešte vo voľnej prírode nosorožci jávski žijú.
„Chvála Bohu, je to dobrá správa a dokazuje, že jávske nosorožce, ktoré žijú len v Ujung Kulone, sa môžu správne rozmnožovať,“ uviedol v sobotu vysoký predstaviteľ ministerstva životného prostredia Satyawan Pudyatmoko.
Posledné desiatky jedincov
Po rokoch neustáleho poklesu ich populácie odhadujú odborníci, že v parku s rozlohou 120 000 hektárov zostáva 82 nosorožcov jávskych. Záhyby voľnej kože na tele dodávajú tomuto druhu nosorožcov vzhľad panciera.
Kedysi žili jávske nosorožce na území od ostrovov Jáva a Sumatra, cez juhovýchodnú Áziu až po Indiu a Čínu a dali sa rátať v tisícoch. Na väčšine miest ale boli vyhubení kvôli pytliactvu a rozširovaniu ľudského osídlenia.