Počas takzvanej kambrickej explózie pred viac ako 500 miliónmi rokov, keď sa zrazu objavilo mnoho nových druhov živočíchov, patrili tieto červy k najbežnejším predátorom žijúcim na morskom dne. „Keby ste boli malé bezstavovce a narazili na nich, bola by to vaša najhoršia nočná mora. Akoby vás pohltil pás tesákov a zubov,” opísal harvardský paleontológ Karma Nanglu.
Tieto živočíchy vymizli pred stovkami miliónov rokov. Nedávno analyzované fosílie z Maroka ale ukázali, že predátori, ktorí merali na dĺžku jeden až dva centimetre, pretrvali oveľa dlhšie, ako experti predpokladali.
Žili dlhšie, ako sme si mysleli
Skameneliny nového druhu pochádzajú z marockého náleziska, ktoré je známe vďaka pozostatkom morských živočíchov, ako sú trilobiti, často sfarbeným do odtieňov červenej a oranžovej farby. Niektorým ostali aj jemné črty mäkkých tkanív, ktoré sa zachovajú len málokedy. Novému živočíchovi vedci dali meno tsering, ktoré pochádza z tibetského slova znamenajúce „dlhý život”.
„Táto nová štúdia dopĺňa rastúci počet dôkazov o tom, že mnohí členovia kambrických spoločenstiev prospievali aj v nasledujúcom období a neboli rýchlo nahradení, ako naznačovali predchádzajúce modely,” povedal paleontológ Jean-Bernard Caron, ktorý sa na štúdii zverejnenej v odbornom časopise Biology Letters nepodieľal.
Museli sa prispôsobiť
Skúmanie naznačuje, že červy rodu selkirkia prešli počas 40 miliónov rokov na morskom dne len malými premenami. Zdržiavali sa v rúrach, ktoré vytvárali z vylučovaného materiálu.
„Je to, ako keby si piesočný červ z Duny okolo seba postavil obrovský dom,” povedal Nanglu. Pravdepodobne s rastúcim množstvom ďalších voľne plávajúcich predátorov, ktorí by mohli začať červy ohrozovať, sa týchto rúr zbavili a osvojili si aktívnejšie spôsoby úniku, ako je vytváranie nôr.