Veľmi dobre to poznáš - od detstva z každej strany počúvame, že „za peniaze si šťastie nekúpiš.” Ako však informuje portál Unilad, za peniaze si skutočne šťastie kúpiť môžeš, je tu však ale jedno ale.
Nový experiment bol publikovaný v magazíne PNAS a študoval účinky jednorazovej platby ľuďom vo výške 10-tisíc dolárov (približne 9 600 eur). V spolupráci s TED, známou spoločnosťou, ktorá každoročne organizuje rôzne konferencie, skupina dvesto ľudí zo siedmich rôznych krajín dostala túto platbu cez PayPal.
Viac peňazí = viac šťastia
Následne boli sledovaní aj spolu s kontrolnou skupinou, ktorá nedostala žiadne peniaze a porovnávala sa ich úroveň šťastia. Okrem toho mali tiež trojmesačný limit na minutie svojich prostriedkov. Každý zo skupiny obdarovaných mal na konci každého mesiaca uviezť svoju úroveň šťastia na stupnici od jedna do sedem.
Asi ťa neprekvapí, že po skončení trojmesačného experimentu hlásili tí, ktorí míňali peniaze, vyššiu úroveň šťastia. Zaujímavosťou však je, že experiment odhalil aj niečo, o čom sme doteraz netušili. Existovala totiž skupina ľudí, ktorých bohatstvo nebolo takmer nijako ovplyvnené.
Záleží od príjmu
Ukázalo sa, že ľudia s príjmom domácnosti vyšším ako 123-tisíc dolárov, hlásili rovnakú úroveň šťastia aj po vyplatení 10-tisíc. Testované osoby pochádzali z troch krajín s nízkym príjmom - Brazílie, Indonézie a Keni a štyroch krajín s vysokými príjmami - Austrálie, Kanady, Spojeného kráľovstva a Spojených štátov.
Ukázalo sa, že ľudia v krajinách s nižšími príjmami zaznamenali trojnásobný nárast šťastia ako v krajinách s vyššími príjmami. Aj keď to znie logicky, štúdia definitívne potvrdila, že bohatstvo síce môže zlepšiť úroveň šťastia u väčšiny ľudí, tých bohatších sa to príliš nedotklo.
„Za desaťtisíc dolárov na určitých miestach po celom svete si môžete kúpiť naozaj veľa. Niektorí ľudia minuli veľa peňazí na splácanie hypotéky alebo na veľkú rekonštrukciu svojho domu,” vysvetľuje spoluautor štúdie Ryan Dwyer pre NBC News.
Štedrý dar
Okrem toho štúdia zisťovala, na čo vlastne ľudia svoju 10-tisícovú finančnú injekciu využili, no tieto výsledky sa ešte len spracovávajú. Ako však pripomína Unilad, ak zarábaš 123-tisíc dolárov ročne (10 250 dolárov mesačne), pravdepodobne nemá veľký zmysel to zisťovať.
Celá štúdia mohla vzniknúť len vďaka dvom bohatým darcom, ktorí sa spojili s TED a darovali dokopy dva milióny dolárov na uskutočnenie výskumu. V roku 2020 vydal TED výzvu, aby sa ľudia prihlásili do „záhadného experimentu“, o ktorom sľubovali, že bude „vzrušujúci, prekvapujúci, trochu časovo náročný, možno stresujúci, ale možno aj život meniaci“.
Odvážlivcom, ktorí sa zaregistrovali, nakoniec dostali mail, v ktorom in oznámili, že na svoje účty dostanú 10-tisíc. To všetko len preto, aby sme raz a navždy ujasnili, že šťastie si za peniaze môžeš skutočne kúpiť. Len nesmieš byť príliš bohatý.