Tímu vedcov z Delft University of Technology v Holandsku sa podaril poriadne husársky kúsok. Ako informuje portál Futurism, vôbec po prvý raz úspešne vložili ľudské svalové gény do kúska pekárskeho droždia. A majú s nimi poriadne veľké plány.
Spomínané ľudské gény vyjadrujú metabolickú dráhu, ktorá zahŕňa štiepenie cukrov na výrobu energie, rovnaký mechanizmus, ktorý je súčasťou mnohých bežných porúch a ochorení (okrem iného vrátane rakoviny). To znamená, že skonštruované „humanizované kvasinky“ by mohli otvoriť veľa dverí v oblasti skríningu liekov a výskumu rakoviny.
Fungujú podobným spôsobom
To by mohlo raz a navždy dokázať, že kvasinky môžu slúžiť ako vynikajúci nástroj v arzenáli vedcov. Na druhú stranu, mnoho ľudí si myslí, že napchať ľudské gény do kúska pekárenského droždia znie minimálne nezvyčajne.
„Zdá sa to zvláštne, keďže kvasinky žijú ako jednotlivé bunky a ľudia pozostávajú z podstatne zložitejšieho systému, ale bunky fungujú veľmi podobným spôsobom,“ povedala vo vyhlásení Pascale Daran-Lapujade, výskumníčka a hlavná autorka novej štúdie publikovanej v časopise Cell Reports.
„V porovnaní s ľudskými bunkami alebo tkanivami sú kvasinky fantastickým organizmom pre svoju jednoduchosť rastu a genetickú dostupnosť: ich DNA sa dá ľahko modifikovať, aby sa riešili základné otázky,“ dodala. „Mnohé kľúčové objavy, ako napríklad cyklus bunkového delenia, boli objasnené vďaka kvasinkám.“
Toto je len začiatok
Výskum tiež demonštruje silu úpravy génov. „Netransplantovali sme len ľudské gény do kvasiniek, ale tiež sme odstránili zodpovedajúce kvasinkové gény a úplne ich nahradili ľudskými svalovými génmi,“ povedala Daran-Lapujade.ň
„Možno si myslíte, že nemôžete vymeniť kvasinkovú verziu za ľudskú, pretože je to taký špecifický a prísne regulovaný proces v ľudských aj kvasinkových bunkách,“ dodala. „Ale funguje to ako kúzlo!“
V skutočnosti boli Daran-Lapujade a jej kolegovia prekvapení, keď zistili, že enzýmy, ktoré ľudské gény produkujú v kvasinkách, sú prekvapivo podobné tým v ľudských bunkách. Tu však nehodlajú skončiť. „Toto je len počiatočný bod. Môžeme kvasinky ďalej humanizovať a krok za krokom vybudovať v kvasinkách zložitejšie ľudské prostredie.“