Ako totiž informuje portál Futurism, japonskí vedci tvrdia, že kultivované ľudské svalové bunky môžu zostať po injekcii medvedieho séra napumpované. Tajomstvom je podľa tlačovej správy Hirošimskej univerzity schopnosť medveďov hibernovať na dlhší čas bez straty svalovej hmoty.
Ako totiž vysvetľujú vedci, človek v prípade naberania svalov zjednodušene funguje pravidlom „použi alebo strať“. Medvede však takýto problém nemajú. V stave hibernácie sa ukladajú na celé mesiace bez jedla a pitia, no do prebudenia nestrácajú svalovú hmotu ani silu.
O svaly prichádzame príliš rýchlo
Pokiaľ človek nevykonáva činnosť, pri ktorej by zapájal svaly, po troch týždňoch o ne začína prichádzať. V prípade nehybného ležania bez jedla a pitia môžu čoskoro nastať vážne zdravotné problémy až smrť. Tím výskumníkov z Hirošimskej univerzity to však chce zmeniť publikovanou štúdiou v časopise PLoS ONE.
„Hibernujúce zvieratá sú pravdepodobne lepšie opísané ako pod fenoménom ‘no use, but no lose‘, v tom, že existuje potenciálna odolnosť voči svalovej atrofii počas pokračujúcich podmienok nehybnosti,“ uviedol autor štúdie Mitsunori Miyazaki v tlačovej správe.
Vedci stále presne nevedia, čo spôsobuje, že proteíny a zlúčeniny v medvedích svaloch reagujú na hibernáciu tak, ako reagujú, no odpoveď by mohla byť kľúčom k zlepšeniu kvality života ľudí.
Ak ich pochopíme, môžeme zmeniť svet
„Identifikáciou tohto ‚faktora‘ v sére hibernujúcich medveďov a objasnením neprebádaného mechanizmu svalov, ktoré neochabujú ani bez ich používania, u hibernujúcich zvierat je možné vyvinúť účinné rehabilitačné stratégie pre ľudí a zabrániť tomu, aby sa v budúcnosti stali pripútanými na lôžko.“
Samozrejme, každý, kto pravidelne cvičí, ti povie, že nie je nič lepšie, ako možnosť pravidelne zdokonaľovať svoje svalstvo. Nie každému sa to však môže podariť, nehovoriac o ľuďoch, ktorí majú zdravotné problémy. Fungovanie hibernácie zvierat môže do budúcna priniesť zistenia, ktoré pomôžu veľkému množstvu ľudí.