Ilustračný obrázok.Unsplash/Kenneth Schipper/
StoryEditor

Nová nádej pre pacientov so zlyhaním pečene? Po prvýkrát úspešne transplantovali prasaciu pečeň do ľudského tela

Sarah Dobiašová01.04.2025., 11:30h

Vedci po prvýkrát úspešne transplantovali geneticky modifikovanú prasaciu pečeň do ľudského pacienta. Tento prelomový krok ponúka nádej pre pacientov so zlyhaním pečene, ktorí čakajú na transplantáciu.

Lajkuj Brainee.sk na

Prvýkrát v histórii vedci úspešne transplantovali pečeň geneticky modifikovanej ošípanej do ľudského pacienta. Tento revolučný krok, ktorý bol vykonaný tímom vedcov zo Štvrtej vojenskej lekárskej univerzity v Číne, ponúka veľkú nádej pre pacientov trpiacich ochorením pečene, píše portál ScienceAlert.

Tím pod vedením doktora menom Kai-Shan Tao a jeho kolegov zrealizoval transplantáciu v prípade pacienta s diagnostikovanou mozgovou smrťou, pričom transplantovaná prasacia pečeň vykazovala normálnu funkciu po dobu desiatich dní, bez známok odmietnutia.

Prelomová xenotransplantácia a jej perspektívy

Tento úspech je dôležitým krokom v oblasti xenotransplantácie, kde sa využívajú geneticky upravené orgány zo zvierat na liečbu ľudí. V tomto prípade išlo o „pomocnú transplantáciu“, kde prasacia pečeň nebola určená na trvalú náhradu pacientovej pečene, ale mala slúžiť ako dočasné riešenie, kým sa neobjaví vhodný ľudský darca.

„Táto štúdia predstavuje významný míľnik v histórii xenotransplantácie pečene,“ hovorí neuropatológ Iván Fernández Vega z Univerzity v Oviede. „Je to pokrok, ktorý ukazuje, že genetická modifikácia orgánov môže minimalizovať imunitné odmietnutie, čo je kľúčové pre úspešné fungovanie transplantovaných orgánov.“

image

Chirurgovia hlásia veľký úspech. Po prvý raz úspešne transplantovali celé oko aj s časťou tváre

Riziká a výzvy xenotransplantácie

Napriek tomu, že transplantácia prebehla úspešne, stále existujú výzvy, ktoré musia vedci prekonať. Prasacia pečeň fungovala len v podmienkach, kedy pacient mal stále svoju vlastnú pečeň. To znamená, že nie je jasné, ako by sa tento orgán správal u pacienta so zlyhaním pečene. Okrem toho, aj keď sa použili imunosupresíva na potlačenie imunitného systému, stále existuje riziko dlhodobých komplikácií.

Preto je dôležité pokračovať v ďalších výskumoch a klinických štúdiách, ktoré by objasnili, ako by prasacia pečeň reagovala na zlyhanie ľudskej pečene a aké by boli dlhodobé výsledky transplantácie.

Nová nádej pre pacientov čakajúcich na transplantáciu

Pre pacientov so zlyhaním pečene, ktorí čakajú na transplantáciu, môže xenotransplantácia pečene ponúknuť dočasnú náhradu. Vzhľadom na obmedzenú dostupnosť darcovských orgánov je tento výskum veľkým prielomom. Môže skrátiť čakacie doby a zachrániť viac životov, pričom naznačuje možný pokrok v liečbe zlyhania pečene v budúcnosti.

Top rozhovor
menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
19. apríl 2025 19:24