Minulý mesiac vedci a pozorovatelia veľrýb zazreli kosatky dravé (Orcinus orca) v Pugetovom zálive a pri myse Point No Point v americkom štáte Washington plávať s mŕtvymi rybami na hlave.
Je to prvýkrát, čo si kosatky nasadili lososovú pokrývku hlavy od leta 1987, keď toto správanie bez zjavného dôvodu odštartovala samica kosatky zo západného pobrežia. Podľa charitatívnej organizácie na ochranu morských živočíchov ORCA sa vtedy počas niekoľkých týždňov k tomuto trendu pripojil aj zvyšok kŕdľa a z lososích tiel sa stal módny doplnok.
Možno si ho pamätajú
Zatiaľ nie je jasné, či sa aj tentoraz stane to isté. Vedci sa domnievajú, že kosatky, ktoré teraz nosia klobúky z lososov, môžu byť veteránmi tohto trendu, ktorý sa prvýkrát objavil pred takmer 40 rokmi. „Je možné, že niektorí jedinci, ktorí toto správanie zažili po prvý raz, s ním začali znovu,” povedal New Scientist Andrew Foote, evolučný ekológ z univerzity v nórskom Osle.
Dôvod nosenia lososích klobúkov zostáva záhadou. „Úprimne povedané, váš tip by bol rovnako dobrý ako môj,” povedala denníku New Scientist Deborah Gilesová, ktorá na Washingtonskej univerzite skúma kosatky a zároveň vedie vedecké a výskumné tímy neziskovej organizácie Wild Orca.
Lososie klobúky sú dokonalým príkladom toho, čomu vedci hovoria „móda”, teda správanie, ktoré iniciuje jeden alebo dvaja jedinci a dočasne ho preberú ostatní, kým od neho upustia. V 80. rokoch minulého storočia trval tento trend len rok; v lete 1988 boli mŕtve ryby úplne pasé a lososie klobúky z populácie kosatiek na západnom pobreží zmizli.
Potravy majú viac než dosť
Vedci skúmajúci kosatky sa domnievajú, že módne klobúky z mŕtvych lososov súvisia s vysokou dostupnosťou potravy. Južná časť Pugetovho zálivu sa v súčasnej dobe hemží lososmi keta (Oncorhynchus keta) a vzhľadom na to, že potravy je na mieste priveľa, kosatky si možno schovávajú ryby na neskôr tým, že s nimi balansujú na hlave, uviedol New Scientist.
Kosatky boli videné, ako si schovávajú potravu aj na iných miestach. „Videli sme kosatky, ako nosia veľké kusy potravy pod prsné plutvy, akoby zastrčené tesne pri tele,” povedala Gilesová. Losos je pravdepodobne príliš malý na to, aby sa kosatkám bezpečne vošiel pod prsnú plutvu, a preto sa možno tieto dravé morské cicavce rozhodli odložiť si ho na hornú časť hlavy.
Drony vybavené kamerami by mohli vedcom pomôcť monitorovať kosatky s klobúkom z lososa spôsobom, ktorý pred 37 rokmi nebol možný. „Časom možno budeme schopní zhromaždiť dostatok informácií, aby sme ukázali, že napríklad jeden jedinec niesol rybu asi 30 minút a potom ju zožral,” povedala Gilesová.
Možno to bude inak
Teória o dostupnosti potravy však môže byť mylná. Ak zábery odhalia, že kosatky mŕtvych lososov zhodia bez toho, aby ich zožrali, budú musieť vedci začať pracovať na novej hypotéze.
Nech už je dôvod tohto správania akýkoľvek, podľa Gilesovej je zábavné sledovať, ako sa tento trend vo veľkom štýle vracia. „Už je to dlho, čo som lososie klobúky osobne videla,” dodala.