Niektorí ľudia o oblakoch veľa premýšľajú, a to až natoľko, že sú schopní rozpoznať oblak, ktorý nezodpovedá žiadnemu oficiálnemu popisu. Gavin Pretor-Pinney, ktorý založil spoločnosť The Cloud Appreciation Society, je jedným z týchto ľudí, uvádza sa na webe magazínu LadBible.
Pretor-Pinney toho o oblakoch vedel toľko, až sa stal osobou prvého kontaktu pre tých, ktorí boli taktiež nadšencami do oblohy a nevedeli pomenovať oblaky, ktoré zachytili na fotkách.
Ako oceánske vlny
Na záberoch videa je jasne vidieť, ako sa oblaky prelievajú. Vyzerá to takmer ako sledovanie oceánskych vĺn, len inverzne. Práve podobnosťou k morským vlnám si aj vyslúžili oficiálny názov „Undulatus asperatus“.
Pretor-Pinney sa roky snažil, aby bol tento typ oblakov oficiálne uznaný. Jeho vytrvalosť sa vyplatila až v roku 2017, keď Svetová meteorologická organizácia zaradila oblak do aktualizovanej verzie svojho medzinárodného atlasu oblakov, pričom názov upravila na „Asperitas“.
Pretor-Pinney v rozhovore pre The Verge opísal formácie na oblohe nasledovne: „V základni mrakov sa dajú vidieť vlny, tie sú hladké alebo posiate menšími útvarmi, niekedy klesajú do ostrých bodov, celé to vyzerá akoby ste zdola pozerali na morskú hladinu.”
Krásna a desivá príroda
Rôzne úrovne osvetlenia a hrúbky oblakov môžu viesť k dramatickým vizuálnym efektom. Po zhliadnutí záberov oblakov Asperitas, ktoré zdieľal YouTuber Alex Schueth, jeden používateľ internetu povedal, že to v ňom vyvolalo pocit, že „žijeme v podmorskom svete“, zatiaľ čo ďalší dodal: „Príroda je krásna a zároveň desivá.“
Po ich pridaní do medzinárodného atlasu oblakov Pretor-Pinney poznamenal, že „Asperitas bol prvýkrát identifikovaný pomocou občianskej vedy, ktorú umožnili moderné technológie. Keď nám členovia Cloud Appreciation Society pošlú fotografie zaujímavých formácií z celého sveta, je možné rozpoznať vzory.”