Dvadsaťosemročný Harrison Marshall sa pred mesiacom nasťahoval do špeciálne upraveného kontajnera na kúsku pozemku v štvrti Bermondsey na juhu Londýna. Vysvetlil, že to je jediný spôsob, ako si môže dovoliť bývať v centrálnej časti mesta neďaleko svojej práce.
Predražené byty
Marshall sa do Londýna vrátil po pobyte v zahraničí. Uviedol, že vzhľadom na nedostatok bytov mal problém nájsť si bývanie. „V meste aj v celej krajine sa ceny zbláznili. Nájomné je šialené,“ povedal Marshall. „A aj keď som našiel nejaké miesto, ktoré bolo v mojom cenovom pásme, tak sa o tú izbu uchádzalo ďalších asi 100 ľudí,“ dodal.
Inflácia v oblasti spotrebiteľských cien v Británii vlani v októbri dosiahla 41-ročné maximum 11,1 percenta a zostáva dvojciferná, čo prispieva ku kríze životných nákladov, pretože mzdy nedokážu držať tempo s rastúcimi nákladmi za potraviny a domácnosť.
Marshallovo kreatívne riešenie problému spočívalo v tom, že utratil približne 4500 eur za stavbu dreveného obydlia so zakrivenou strechou. Vnútri má malú kuchynku a medziposchodie na spanie. Cez klasický žltý kontajner, ktorý sa obvykle používa na stavebný odpad, je čiernym písmom vyvedený nápis „Skip House“ (dom v kontajneri).
Pomáha mu charitatívna organizácia aj susedia
Pozemok mu zapožičala charitatívne organizácie zaoberajúce sa umením. Má záhradnú cestu vedúcu k vstupnému rebríku a v rohu parcely stojí prenosná toaleta. Sprchuje sa v práci, vzdialenej desať minút jazdy na bicykli, alebo v telocvični. K vode má prístup zo susedovej hadice.
„Všetci susedia sú vlastne úžasní, veľmi ma podporujú, chodia ku mne a nosia mi domáce jedlo,“ povedal Marshall. „To je obrovské plus celého projektu, jednoducho sa zdá, že v tejto oblasti je naozaj dobrá komunita,“ dodal. V kontajneri plánuje bývať rok, aby upozornil na „šialené“ ceny prenájmov v britskej metropole v čase krízy rastúcich životných nákladov.
Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.