Americký miliardár Elon Musk v pondelok počas prejavu na oslavách inaugurácie prezidenta Donalda Trumpa vyvolal na internete rozruch svojím gestom pravou rukou, ktoré zdanlivo pripomínalo nacistický pozdrav. Upozornili na to izraelské médiá aj svetové agentúry, píše TASR.
Musk bol jedným z rečníkov na pódiu pred príchodom Trumpa do komplexu Capital One vo Washingtone. Poďakoval sa priaznivcom republikána za podporu, potom si položil pravú ruku na srdce a prudko ju vztýčil, dlaňou nadol a prstami pri sebe. „Moje srdce patrí vám,” povedal Musk pred približne 20-tisíc ľuďmi.
Používatelia ním vlastnenej siete X si podľa agentúry DPA všimli, že gesto pripomína nacistický pozdrav. Iní sa zase postavili na jeho obranu. Izraelský denník The Jerusalem Post upozornil, že Musk v živom vysielaní gesto zopakoval celkovo trikrát. „Urobil Elon Musk (nacistické gesto) Sieg Heil na Trumpovej inaugurácii?” pýtal sa denník.
Zmiešané reakcie
Nezisková organizácia Liga proti hanobeniu (ADL), ktorá monitoruje antisemitizmus, však spochybnila, že by šlo o hajlovanie. Miliardár podľa nej v momente nadšenia urobil „nešikovné gesto”, avšak nie nacistický pozdrav. Obvinenia voči Muskovi odmietol aj historik Aaron Astor.
„Mnohokrát som kritizoval Elona Muska za to, že nechal neonacistov znečisťovať túto platformu,” napísal na X. „Toto gesto však nie je nacistickým pozdravom. Toto je sociálne neohrabané mávanie autistického muža davu, v ktorom hovorí ‘moje srdce patrí vám‘”.
Naopak, historičky Claire Aubinová i Ruth Ben-Ghiatová sa zase podľa AFP zhodli, že Musk hajloval. „Bol to nacistický pozdrav, a to veľmi bojovný,” uviedla Ben-Ghiatová na X.
Najbohatší muž sveta si časti svojho prejavu vo forme videa zavesil aj na svoj kanál na X. Kritiku svojho gesta následne odmietol ako útok z „únavy”. „Úprimne povedané, potrebujú lepšie špinavé triky. Útok typu „každý je Hitler” je už veľmi otrepaný,” uviedol.
Ako však tento „nacistický pozdrav” vznikol, a prečo jeho pôvod vlastne vôbec nesúvisí s nacistickými či fašistickými režimami? Zároveň však dodáme, že tým nijakým spôsobom nebagatelizujeme Muskove gesto.
Ani Hitler, ani Mussolini
Publikácia Tales of Hi and Bye totiž uvádza, že nacistický pozdrav nevynašiel Adolf Hitler alebo Benito Mussolini, dokonca nie je časovo obmedzený na druhú svetovú vojnu ani nie je obmedzený na Európu. Podobne je to napríklad aj zo svastikou, pričom prvá známa pochádza ešte z Ukrajiny z obdobia 10-tisíc rokov pred Kristom a ako symbol ju nájdeme naprieč kultúrami po celom svete.
Pozdrav sa datuje až do Rímskej ríše a je správne známy ako rímsky pozdrav (Saluto Romano). Rímsky pozdrav sa robí vystrčením pravej ruky dopredu, dlaňou smerujúcou nadol, pod uhlom asi 45 stupňov (Mussoliniho verzia bola o niečo vyššia, Hitlerova nižšia).
Už v roku 1933 napísal nacistický minister vnútra Wilhelm Frick v medzirezortnom memorande, že teraz, keď je Weimarská republika minulosťou, „Hitlerov pozdrav sa stal nemeckým pozdravom“. A áno - vystretá ruka bola navrhnutá tak, aby prenikla do celej nemeckej spoločnosti.
Nacistický pozdrav sa používal nielen pred Hitlerom a vojenskými dôstojníkmi, ale všade v administratívnom, obchodnom a spoločenskom prostredí.
Národno-socialistická nemecká študentská liga zašla tak ďaleko, že povedala, že treba opustiť obyčajné pozdravy ako grüβ Gott, auf Wiedersehen, guten Tag a podobne. A potom nasledovala zlovestná rada: Všetci, ktorí sa chcú vyhnúť podozreniu z vedome obštrukcionistického správania, použijú Hitlerov pozdrav.
Päťročné deti sa učili, ako vystrčiť ruku do vzduchu. Z tohto obdobia sa množia historky o tom, ako boli školáci potrestaní za to, že povedali „guten Morgen“ namiesto „Heil Hitler“, a ľudia boli odmietnutí obsluhou v obchodoch, pokiaľ nepozdravili týmto spôsobom.
...ale ani Rimania
Nie každý odborník však súhlasí s tým, že „rímsky pozdrav“ skutočne vznikol v starovekom Ríme. Dokonca tvrdia, že ide o rovnakú nepresnosť ako v prípade nacistov. Martin M. Winkler sa vo svojej knihe Rímsky pozdrav: Kino, história, ideológia zaoberá pozdravom a jeho vplyvom na svetovú kultúru.
Zároveň však hovorí, že medzi „rímskym pozdravom“ a starovekým Rímom neexistuje žiadne spojenie. „Podľa fašistickej ideológie 20. rokov 20. storočia a v bežnej predstave, ktorá je stále aktuálna, bol tento pozdrav založený na starorímskom zvyku, rovnako ako samotný pojem fašizmus sa spája s rímskymi fasces, zväzkami prútov so sekerou uprostred, ktoré boli symbolom úradnej moci vyšších rímskych magistrátov a niektorých kňazov,“ píše Winkler.
Winkler však dodáva, že výraz „rímsky pozdrav“ je nesprávne pomenovanie. „Ani jedno rímske umelecké dielo – sochárstvo, razenie mincí alebo maľba – nevykazuje taký pozdrav, aký možno nájsť vo fašizme, nacizme a príbuzných ideológiách,“ píše Winkler.
„Rímska literatúra ho tiež nepozná a antickí historici republikánskeho ani cisárskeho Ríma ho nikdy nespomínajú. Gesto zdvihnutej pravej paže alebo ruky v rímskych a iných starovekých kultúrach, ktoré je doložené v zachovanom umení a literatúre, malo výrazne odlišnú funkciu a nikdy nie je totožné s moderným pozdravom priamou rukou.“
Podľa Winklera sa pôvod „rímskeho pozdravu“ datuje do tóg z 19. storočia, melodrám, ktoré sa odohrávali v Rímskej ríši a svojho času boli mimoriadne populárne. Z niektorých sa neskôr stali filmy (napríklad Ben-Hur) - a práve tie pomohli zakotviť pozdrav do predstavivosti verejnosti.
Obľúbený aj u Ku-klux-klanu
Michelle Borg, ktorá píše o Winklerovej knihe v Bryn Mawr Review, poznamenáva, že fašisti v Taliansku a neskôr nacisti si privlastnili pozdrav z týchto hier a filmov a „naplnili ho symbolikou, z ktorej sa nedá oddeliť“. Pôvodom pozdravu sú teda s najväčšou pravdepodobnosťou divadelné hry z 19. storočia.
Pozdravy a znamenia rukou sú bežnou črtou nenávistných skupín a napríklad majú aj hlboké americké korene v histórii Ku Klux Klanu, ako uvádza Anti-Defamation League na svojej webovej stránke.
„Väčšina ručných znakov a gest používaných prvým a druhým Ku-klux-klanom v priebehu rokov upadla na vedľajšiu koľaj, s výnimkou pozdravu Klanu, ktorý sa datuje do roku 1915,“ uvádza ADL. „Pripomína nacistický pozdrav, až na to, že sa vykonáva ľavou rukou. Členovia Klanu si pri pozdrave často oddelia prsty na ruke, ktoré majú reprezentovať rytierov Ku Klux Klanu.“