Aj ty si už v živote určite počul vetu: „Nechoď von v zime s mokrými vlasmi alebo bez kabáta, prechladneš.“ Ako však píše portál The Conversation, nie je to celkom pravda a ako pri mnohých veciach, realita je zložitejšia.
„Chlad nie je dôvodom, prečo prechladnete. Ale je pravda, že chladné počasie uľahčuje chytenie respiračných vírusov, ako je prechladnutie a chrípka,“ vysvetľuje profesorka Libby Richards z Purdue University. Výskum tiež ukazuje, že nižšie teploty sú spojené s vyšším výskytom COVID-19.
Mnohé vírusy vrátane rinovírusu – zvyčajného vinníka bežného prechladnutia – chrípky a SARS-CoV-2 (vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19), zostávajú infekčné dlhšie a rýchlejšie sa replikujú pri nižších teplotách a nižšej vlhkosti.
Trávime viac času vnútri
„Toto, spolu so skutočnosťou, že ľudia trávia viac času vo vnútri a v blízkom kontakte s ostatnými počas chladného počasia, sú bežnými dôvodmi, prečo sa baktérie pravdepodobnejšie rozšíria. Chrípka a respiračný syncyciálny vírus alebo RSV majú zvyčajne definovanú jesennú a zimnú sezónnosť.“
Presnejšie povedané, chladné počasie môže zmeniť vonkajšiu membránu vírusu chrípky, čím sa stane pevnejšou a gumovitejšou. Vedci sa domnievajú, že práve gumový povlak uľahčuje prenos vírusu z človeka na človeka.
Problém nespôsobuje len studený zimný vzduch. Vzduch, ktorý je okrem chladu aj suchý, sa spája s prepuknutím chrípky. „Je to preto, že suchý zimný vzduch ďalej pomáha vírusu chrípky zostať infekčným dlhšie. Suchý vzduch, ktorý je v zime bežný, spôsobuje, že voda nachádzajúca sa v kvapôčkach dýchacích ciest sa rýchlejšie odparuje. Výsledkom sú menšie častice, ktoré po kašľaní alebo kýchnutí môžu vydržať dlhšie a cestovať ďalej,“ pokračuje profesorka.
Pozor na svoj imunitný systém
Veľmi záleží aj na tom, ako tvoj imunitný systém reaguje počas chladného počasia. Vdychovanie studeného vzduchu môže nepriaznivo ovplyvniť imunitnú odpoveď v dýchacom trakte, čo uľahčuje cestu vírusom. To je dôvod, prečo nosenie šatky cez nos a ústa môže pomôcť predchádzať prechladnutiu, pretože ohrieva vzduch, ktorý vdychuješ.
Väčšina ľudí má tiež v zime menej slnečného svetla. To je problém, pretože slnko je hlavným zdrojom vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre zdravie imunitného systému. Fyzická aktivita, ďalší faktor, má tiež tendenciu počas zimy klesať. Ľudia majú trikrát väčšiu pravdepodobnosť, že sa vykašlú cvičenie, keď je po ceste do fitka vonku sneh a ľad.
Namiesto toho ľudia trávia viac času vo vnútri. To zvyčajne znamená užší kontakt s ostatnými, čo vedie k šíreniu choroby. Respiračné vírusy sa vo všeobecnosti šíria v okruhu 180 centimetrov od infikovanej osoby.
„Okrem toho, nízke teploty a nízka vlhkosť vzduchu vysušujú vaše oči a sliznice v nose a hrdle. Pretože vírusy, ktoré spôsobujú prechladnutie, chrípku a COVID-19, sa zvyčajne inhalujú, vírus sa môže ľahšie uchytiť na týchto poškodených, vysušených miestach,” dodáva odborníčka.
Čo môžeš urobiť
- Často si umývaj ruky
- Nedotýkaj sa svojej tváre, čo ľudia robia 9 až 23-krát za hodinu
- Zostaň hydratovaný
- Jedz dobre vyváženú stravu (listová zelenina je bohatá na vitamíny podporujúce imunitný systém, zatiaľ čo vajcia, obohatené mlieko, losos a tuniak majú vitamín D)
- Zostaň fyzicky aktívny aj počas zimy
- Dopraj si dostatočný spánok
- Často čisti povrchy, ktorých sa najviac dotýkaš vo svojej domácnosti
- Ak ti v zime vyschne nos alebo hrdlo, zváž použitie zvlhčovača
- Získaj svoju každoročnú vakcínu proti chrípke