Mušľa na kontrolu čistoty vodyReddit
StoryEditor

V Poľsku niekoľko mušlí rozhoduje o tom, či ľudia budú mať pitnú vodu alebo nie. Primitívny systém používa aj Varšava

Miroslav Kamody13.01.2025., 13:30h

Načo drahé systémy za miliardy, keď o čistote vody pre milióny ľudí môžu rozhodovať mušle?

Lajkuj Brainee.sk na

Čistá pitná voda, podobne ako demokracia, je jednou z vecí, ktoré máme tendenciu považovať za samozrejmosť, kým sa neminie alebo sa neznečistí. Ale rovnako ako demokracia, aj zabezpečenie čistej pitnej vody si vyžaduje veľa práce a neustály dohľad, píše portál ZME Science.

V Poznani, meste na západe Poľska, sa táto práca odohráva v okrúhlej budove s okrúhlymi oknami uprostred rieky Warta. Táto budova, úpravňa vody Dębiec, skrýva jeden z najzaujímavejších a najbláznivejších pohľadov na problematiku manažmentu kvality vody.

image

Falošný lekár predával rádioaktívnu vodu ako liek na všetko. Biznis išiel dobre, kým ľuďom nezačala odpadávať čeľusť

Umelé a biologické monitorovacie systémy tu zabezpečujú, že voda čerpaná cez mestské potrubie, je bezpečná na pitie. Umelé systémy vykonávajú presné merania chemickej kontaminácie vo vode, čo je určite užitočné. Ako však vysvetľuje Aquanet.pl, sú to biologické systémy (alebo „bioindikátory“), ktoré umožňujú spoľahlivejšie odhadnúť celkovú toxicitu vody, keďže predstavujú „súčasne“ širokú škálu faktorov.

Tieto biologické systémy sa skladajú z ôsmich mušlí so senzormi prilepenými k ich schránkam. Pracujú spolu so sieťou počítačov a dostali kontrolu nad zásobovaním mesta vodou. Ak je voda čistá, tieto mušle zostanú otvorené a šťastné. Keď však kvalita vody klesne príliš nízko, uzavrú a zatvoria so sebou zásobovanie vodou pre milióny ľudí.

Vložte mušľu

Podľa prezentácie AquaNES, projektu Európskej únie, ktorého cieľom je integrovať prírodné prvky do vodohospodárskych systémov, je hlavným zdrojom vody v Poznani rieka Warta. Jediným problémom je, že Warta prechádza cez niektoré z najhustejšie osídlených centier krajiny a niektoré z jej najstarších priemyselných oblastí.

image

Mušle na kontrolu čistoty vody

YouTube/Muzeum Warszawy/

To vytvára cestu, cez ktorú sa môže znečistenie dostať do pitnej vody. Jedným z konkrétnych problémov sú ťažké kovy, ako napríklad chróm, presakujúce cez zem a následne do rieky. To prirodzene vyvoláva otázku – ako môže Poznaň zabezpečiť, aby pitná voda pretekajúca jej potrubím nebola nebezpečne kontaminovaná?

„Použitie organizmu ako indikátora nemôže byť náhodné. Vyžaduje si to rozsiahly terénny výskum, ktorého cieľom je presne charakterizovať podmienky prirodzeného výskytu,“ píše Aquanet.

V podstate tieto „indikačné organizmy“ umožňujú pracovníkom vidieť, či je voda bezpečná pre ľudské použitie alebo spotrebu, aj keď neposkytujú presné údaje o jej kvalite. Organizmy, ako sú mušle, sú dobrými indikátormi kvality vody, pretože majú nízku toleranciu voči znečisťujúcim látkam a vykazujú zjavnú reakciu na nevhodnú kvalitu vody: zatvárajú sa.

image

Máme pre teba rozuzlenie odvekej dilemy. Je pre tvoje telo lepšia perlivá alebo čistá voda?

Služba pre mäkkýše

Slávky potrebujú čistú, dobre okysličenú vodu s nízkym obsahom fyzikálnych alebo chemických nečistôt, aby sa im darilo. V poľských jazerách (a prakticky vo všetkých pobrežných vodách na celom svete) sú čoraz menej bežné kvôli znečisteniu, čo ukazuje, aké citlivé sú na zmeny v kvalite vody.

Vďaka tejto citlivosti na znečisťujúce látky boli ideálne na monitorovanie zásobovania vodou v Poznani. Keď je voda čistá, mušle sa úplne otvoria, aby sa nakŕmili – čo robia filtrovaním vody a konzumáciou akejkoľvek organickej hmoty, ktorú nájdu. Keď kvalita vody klesne, veľmi rýchlo uzavrú schránku, sací sifón („ústa“) a spomaľujú metabolizmus.

Použitie mušlí ako súčasti automatizovaného systému zásobovania vodou bolo testované na Katedre ochrany vôd na Univerzite A. Mickiewicza v Poznani a zistilo sa, že je veľmi spoľahlivým ukazovateľom kvality vody. Kedykoľvek sa mušle zovrie, uzatvorí okruh pomocou pružiny, ktorá bola jednoducho prilepená k jej škrupine, čo upozorní počítač, že je čas vypnúť prívod vody.

Úlohou počítača je monitorovať parametre získané pomocou umelých senzorov a vydávať alarm, ak sa zdá, že niečo nie je v poriadku. Tento krok je určený na zohľadnenie akejkoľvek možnej zmeny v individuálnom správaní mušlí, ktorých je osem, keďže možno predpokladať, že sa niekedy unavia a zatvoria sa kvôli spánku.

Zaslúžený oddych

Ak sa však štyri mušle zatvoria súčasne, systém sa automaticky vypne. Je to inžinierstvo v celej svojej kráse. Slávky sa zvyčajne považujú za nepríjemnosť, ktorá upcháva a poškodzuje systémy zásobovania vodou. Ale systém poháňaný mušľami funguje v úpravni vody v Dębiec od septembra 1994 a môže tento pohľad zmeniť.

image

Poznáme krajinu s najčistejšou vodou na kúpanie v Európe. Mnohí Slováci budú jasať od radosti

Podobný systém funguje aj v hlavnom meste Poľska, Varšave, rovnako tak aj s ďalších desiatkach miest u nášho severného suseda. Mušle na kontrolu čistoty vody dokonca využívajú aj v americkom Minneapolise.

Títo prírodní kontrolóri pritom pracujú tri mesiace, potom ich vypustia, označia a postarajú sa o to, aby už nikdy podobne nepracovali. Aj keď je pekný myšlienka, že odchádzajú na zaslúžený dôchodok, v skutočnosti sa to robí preto, pretože inak by sa stali odolné voči kontaminácii vo vode.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
14. január 2025 11:02