V západnom Konga v odľahlej oblasti Kwango zúri záhadná choroba, ktorá od októbra 2024 infikovala viac ako 400 ľudí, a údajne si vyžiadala životy priblížne 143 osôb. Zatiaľ čo oficiálny počet úmrtí, ktoré nastali v nemocniciach, je 31. Táto epidémia zasiahla predovšetkým deti, pričom 71 % obetí sú osoby mladšie ako 15 rokov a 55 % z nich majú menej ako 5 rokov. Informuje portál Daily Mail.
Príznaky choroby: Horúčka, kašeľ a ťažkosti s dýchaním
Tajomná choroba sa prejavuje horúčkou, kašľom, únavou, nádchou a ťažkosťami s dýchaním. U pacientov, ktorí zomreli, sa pozorovali aj akútna malnutrícia a anémia – stavy, ktoré ďalej oslabujú už tak krehký organizmus. Viac ako 70 % z tých, ktorí sa nakazili, sú deti do 14 rokov. Mnohí z nich sa z choroby ešte nestihli zotaviť, no niektorí, ako napríklad 9-ročný Ezekiel Kasongo, mali šťastie a po hospitalizácii sa vrátili domov. ,,Sme vďační, že sa môj syn vyliečil, ale veľmi sa obávame počtu detí, ktoré choroba zabila," povedal chlapcov otec.
Malária ako hlavný podozrivý vinník
Podľa Dr. Jean-Jacquesa Muyembeho, riaditeľa Národného inštitútu pre biomedicínsky výskum, malária je jednou z hlavných príčin tejto epidémie. Z 12 vzoriek, ktoré boli odobrané pacientom v Kongo, 9 bolo pozitívnych na maláriu, čo nasvedčuje tomu, že táto choroba môže byť jednou z hlavných príčin úmrtí. Avšak, Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ WHO, upozornil, že výsledky testov zatiaľ neukazujú jednoznačne na maláriu a môže ísť aj o kombináciu viacerých infekcií, ako je chrípka, COVID-19 alebo osýpky. Preto sa odborníci stále snažia získať presnejšie informácie.
Súčasná situácia a zložité vyšetrenia v oblasti s obmedzenými kapacitami
Krajina čelí veľkým problémom v oblasti diagnostiky, keďže laboratórne kapacity sú veľmi obmedzené. Vzhľadom na ťažkú prístupnosť oblasti, odborníci z WHO a Národného tímu pre rýchlu reakciu museli cestovať viac ako dva dni, aby sa dostali do postihnutých oblastí. Z dôvodu nedostatku miestnych testovacích zariadení boli vzorky zaslané do Kikwit, viac ako 500 kilometrov vzdialeného mesta, kde prebiehajú ďalšie testy. Aj napriek tomu, že sa situácia zlepšuje, prístup k adekvátnej zdravotnej starostlivosti je stále veľmi limitovaný.
Globálne obavy zo šírenia choroby
Odborníci hodnotia lokálne riziko ako vysoké, najmä v zasiahnutých oblastiach, kde počet infikovaných stále rastie. Globálne riziko však stále považujú za nízke, keďže ochorenie sa zatiaľ nešíri mimo Konga. Avšak krajiny ako Honduras, Thajsko, Japonsko a Hongkong už zaviedli monitorovanie príchodov z Konga, aby zabránili prípadnému šíreniu ochorenia do ďalších častí sveta.
Boj s neznámou chorobou pokračuje
Tento vývoj poukazuje na zložitosť a vážnosť situácie, ktorú Kongo momentálne prežíva. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a miestne úrady v Kongu naďalej vykonávajú intenzívne vyšetrovania a prijímajú opatrenia na zabránenie ďalším úmrtiam. Minister zdravotníctva Konga, Roger Kamba, zdôraznil, že spoločne so svetovými odborníkmi pracujú na objasnení príčiny tohto nešťastia a hľadaní spôsobov, ako minimalizovať ďalšie straty na životoch.