Baktéria S Typhi.Microbewriter/Wikimedia Commons
StoryEditor

Blíži sa koniec ľudstva? Vedci bijú na poplach, staroveký zabijak sa rýchlo stáva odolným voči antibiotikám

Miroslav Kamody10.12.2024., 10:30h

Ochorenie, ktoré poznáme už celé stáročia, postupne naberá na sile a stáva sa odolným voči antibiotikám. Čo to pre nás znamená?

Lajkuj Brainee.sk na

Brušný týfus môže byť v rozvinutých krajinách zriedkavý, ale táto starodávna hrozba, o ktorej sa predpokladá, že existuje už tisícročia, je v našom modernom svete stále veľkým nebezpečenstvom, píše portál ScienceAlert. Podľa nedávneho výskumu si baktéria, ktorá spôsobuje týfus, vyvíja rozsiahlu rezistenciu voči liekom a rýchlo nahrádza kmene, ktoré nie sú odolné.

V súčasnosti sú antibiotiká jediným spôsobom, ako účinne liečiť týfus, ktorý spôsobuje baktéria Salmonella enterica serovar Typhi (S Typhi). Napriek tomu v posledných troch desaťročiach odolnosť baktérie voči perorálnym antibiotikám rastie a rozširuje sa.

Je to čoraz horšie

V štúdii, publikovanej v The Lancet Microbe v roku 2022, výskumníci sekvenovali genómy 3 489 kmeňov S Typhi kontrahovaných od roku 2014 do roku 2019 v Nepále, Bangladéši, Pakistane a Indii a zistili nárast kmeňov značne rezistentných voči liekom (XDR).

image

Nie sú to len priateľstvá a zážitky. Ľudia v tvojom živote s tebou zdieľajú aj svoje črevné mikróby

XDR týfus je nielen odolný voči antibiotikám prvej línie, ako sú ampicilín, chloramfenikol a trimetoprim/sulfametoxazol, ale rastie aj jeho odolnosť voči novším antibiotikám, ako sú fluorochinolóny a cefalosporíny tretej generácie. A ešte horšie je, že tieto kmene sa rýchlo šíria po celom svete.

Zatiaľ čo väčšina prípadov XDR týfusu pochádza z južnej Ázie, výskumníci identifikovali takmer 200 prípadov medzinárodného šírenia, a to od roku 1990. Väčšina kmeňov bola vyvezená do juhovýchodnej Ázie, ako aj do východnej a južnej Afriky, ale objavili sa aj v Spojenom kráľovstve, Spojených štátoch a Kanade.

Dôvod na obavy

„Rýchlosť, akou sa v posledných rokoch objavili a šírili vysoko odolné kmene S. Typhi, je skutočným dôvodom na obavy a zdôrazňuje potrebu urýchlene rozšíriť preventívne opatrenia, najmä v krajinách s najväčším rizikom,” povedal špecialista na infekčné choroby Jason Andrews zo Stanfordskej univerzity.

Vedci už roky varujú pred týfusom odolným voči liekom. V roku 2016 bol v Pakistane identifikovaný prvý kmeň XDR týfusu. Do roku 2019 sa stal dominantným genotypom v krajine. Historicky sa proti väčšine kmeňov moderného týfusu bojovalo pomocou antimikrobiálnych látok tretej generácie, ako sú chinolóny, cefalosporíny a makrolidy.

Ale začiatkom roku 2000 tvorili mutácie, ktoré spôsobujú rezistenciu na chinolóny, viac ako 85 percent všetkých prípadov v Bangladéši, Indii, Pakistane, Nepále a Singapure. V rovnakom čase prevládala aj cefalosporínová rezistencia. Dnes zostalo len jedno perorálne antibiotikum - makrolid azitromycín. A tento liek tiež nemusí fungovať oveľa dlhšie.

Milióny prípadov ročne

Štúdia z roku 2022 zistila, že mutácie, ktoré prepožičiavajú rezistenciu na azitromycín, sa teraz tiež šíria a „ohrozujú účinnosť všetkých perorálnych antimikrobiálnych látok na liečbu týfusu“. Zatiaľ čo tieto mutácie ešte neboli prijaté XDR týfusom, ak sa tak stane, ľudstvo bude mať vážne problémy.

image

Vedci našli v kozme zmutované baktérie. NASA tvrdí, že môžu ohroziť posádku na vesmírnej stanici

Ak sa nelieči, až 20 percent prípadov týfusu môže byť smrteľných, pričom v súčasnosti sa vyskytuje približne 11 miliónov prípadov týfusu ročne. Budúcim epidémiám sa dá do určitej miery predísť konjugovanými vakcínami proti týfusu, ale ak sa prístup k týmto injekciám nerozšíri globálne, svet by čoskoro mohol mať v rukách ďalšiu zdravotnú krízu.

„Nedávny výskyt týfusu rezistentného na azitromycín vytvára väčšiu naliehavosť pre rýchlo sa rozširujúce preventívne opatrenia vrátane použitia konjugovaných vakcín proti týfusu v krajinách s endemickým týfusom,“ píšu autori.

„Takéto opatrenia sú potrebné v krajinách, kde je prevalencia antimikrobiálnej rezistencie medzi izolátmi S Typhi v súčasnosti vysoká, ale vzhľadom na sklon k medzinárodnému šíreniu by sa nemali obmedzovať len na takéto prostredie.“

image

Baktéria S Typhi.

Microbewriter/Wikimedia Commons

Centrum v Ázii

Južná Ázia môže byť hlavným centrom týfusu, ktorý predstavuje 70 percent všetkých prípadov, ale ak nás COVID-19 niečo naučil, je to to, že varianty chorôb v našom modernom, globalizovanom svete sa ľahko šíria. Aby sa tomu zabránilo, odborníci na zdravie tvrdia, že štáty musia rozšíriť prístup k vakcínam proti týfusu a investovať do nového výskumu antibiotík.

Jedna nedávna štúdia v Indii napríklad odhaduje, že ak budú deti očkované proti týfusu v mestských oblastiach, mohlo by to zabrániť až 36 percentám prípadov a úmrtí na týfus. Pakistan v súčasnosti vedie na tomto fronte. Bola to prvá krajina na svete, ktorá ponúkla rutinnú imunizáciu proti týfusu. Zdravotní experti tvrdia, že ho musí nasledovať viacero ďalších krajín.

Antibiotická rezistencia je jednou z hlavných príčin úmrtí na svete, pričom si vyžiada životy viac ľudí ako HIV/AIDS alebo malária. Vakcíny tam, kde sú dostupné, sú jedny z najlepších nástrojov, ktoré máme, aby sme zabránili budúcej katastrofe. Nemáme čas strácať čas.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/ako-na-to, menuAlias = ako-na-to, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
12. december 2024 12:00