Jevgenij PrigožinTASR/Prigozhin Press Service via AP
StoryEditor

Desivé varovanie exriaditeľa CIA. Prigožin, ktorého už dva dni nevideli, by podľa neho mal byť opatrný pri otvorených oknách

TASR26.06.2023., 09:23h

Bývalý riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) David Petraeus varoval lídra ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina, aby „bol veľmi opatrný pri otvorených oknách”.

Lajkuj Brainee.sk na

Petraeus sa zjavne zmieňoval o prominentných Rusoch, ktorí od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 zomreli za nejasných okolností - a to aj pri pádoch z okien.

Prigožin v rámci dohody o zastavení postupu svojich žoldnierov na Moskvu, kde chcel zosadiť ruské vojenské velenie, súhlasil, že pôjde do exilu v susednom Bielorusku. Bieloruský líder Alexandr Lukašenko je spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina a sprostredkoval dohodu o ukončení vzbury vagnerovcov.

image

Z vojenského prevratu nič nebude. Prigožin sa stiahne do Bieloruska a jeho žoldnieri podpíšu nové zmluvy s Ruskom

„Prigožin si zachránil život, ale prišiel o svoju Vagnerovu skupinu,” povedal Petraeus v programe televízie CNN. „A v novom prostrední v Bielorusku, kam sa chystá, by mal byť veľmi opatrný pri otvorených oknách,” doplnil americký generál vo výslužbe. Prigožin podľa neho očividne stratil nervy, keď jeho vzbura zrejme nevzbudila takú podporu, v akú dúfal.

Nikto nevie, kde je 

Okrem toho je dôležité podotknúť, že vodcu Vagnerovcov už niekoľko desiatok hodín nikto nevidel. Prigožina naposledy videli večer 24. júna, keď za potlesku a nadšených výkrikov okolostojaceho davu opúšťal autom mesto Rostov na Done.

image

Jevgenij Prigožin

TASR/AP

Tlačová služba zakladateľa žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina v nedeľu uviedla, že s ním zatiaľ nie je v kontakte. Nie je ani známe, kde sa Prigožin nachádza, informovala britská stanica BBC.

„Všetkých pozdravuje a na otázky odpovie, keď bude v normálnom kontakte,” reagovala ďalej tlačová služba v odpovedi na otázku reportéra spravodajského servera RTVI.

image

Putin je prázdny Satan, ľudia okolo neho sú vymletá spodina. Unikol telefonát členov ruskej elity na adresu Kremľa

Prigožinova tlačová služba pravidelne zverejňuje jeho verejné vyhlásenia vrátane zvukových a obrazových správ. Posledný zvukový záznam bolo zverejnené v sobotu večer, kde zakladateľ vagnerovcov povedal, že jeho muži „otáčajú” svoje kolóny a odchádzajú „opačným smerom do poľných táborov, ako bolo plánované”.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
22. september 2023 16:00