Vnútro je vystlané machom, ktorý pomáha v premene na kompost.Twitter/coolmaterial/
StoryEditor

Vo svete nový štandard, u nás stále veľké tabu. New York povolil kompostovanie ľudských pozostatkov

TASR02.01.2023., 12:00h

New York sa stal v poradí už šiestym americkým štátom, ktorý povolil tzv. kompostovanie ľudských pozostatkov. To totiž mnohí považujú za environmentálne prijateľnejšiu alternatívu bežného pohrebu alebo spopolnenia.

Lajkuj Brainee.sk na

Pri kompostovaní ľudských pozostatkov sa telo uloží do špeciálneho zatváracieho priečinka spolu s drevenými pilinami, slamou a klíčkami ďateliny, kde sa pôsobením mikroorganizmov rozloží.

Po približne mesiaci prejde rozložené telo zahrievaním, aby sa predišlo potenciálnej kontaminácii, a následne sa vo forme pôdy odovzdá pozostalým. Takto získaná zemina môže byť použitá na výsadbu rastlín, zeleniny, ovocia i stromov.

image

Živá rakva ťa premení na kompost. Ekologický prevrat v pochovávaní naberá na popularite

Ušetrí množstvo uhlíka

Tento proces sa uskutočňuje v špecializovaných zariadeniach. Kompostovanie telesných pozostatkov ľudí ako prvý povolil v roku 2019 štát Washington. Nasledovali ho štáty Colorado, Oregon, Vermont a Kalifornia.

Americká spoločnosť Recompose uvádza, že kompostovaním ľudských pozostatkov sa dá v porovnaní s klasickým pohrebom či kremáciou ušetriť veľké množstvo uhlíka, ktorý by sa inak dostal do atmosféry.

image

Rakva Living Cocoon, ktorá ťa premení po smrti na kompost.

Twitter/bluecity010/

Prívrženci metódy kompostovania ľudských pozostatkov tiež argumentujú, že ide o dobré riešenie nielen v súvislosti so životným prostredím, ale i z praktického hľadiska – uľahčilo by totiž situáciu v mestách, kde nie je dostatok priestoru na cintoríny.

Obavy z etického aspektu

Tento spôsob má však i svojich kritikov, ktorí sa obávajú etického aspektu kompostovania ľudských tiel. Newyorskí katolícki biskupi vyjadrili nesúhlas s novými právnymi predpismi a uviedli, že „k ľudským pozostatkom by nemalo byť pristupované ako k odpadu z domácnosti”.

image

Ekologické krajiny, ktorým planéta nie je ukradnutá. Prinášame ti destinácie, ktoré sa pýšia nielen krásnou prírodou

BBC pripomína, že kompostovanie mŕtvych ľudí je povolené aj vo Švédsku. V Británii je zase možné dať sa pochovať buď bez rakvy, alebo v jej biologicky rozložiteľnom variante.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
18. apríl 2024 04:25