
Je zakladateľom startupu Loop, ktorý vyrába rakvu Living Cocoon, uvádza portál Positive.News. Každá z nich je tvorená myceliom - podhubím, teda hustým zhlukom vlákien tvoriacich akúsi rohož.
Konvenčné rakvy potrebujú aj viac ako desať rokov, pokiaľ sa rozložia a stanú sa súčasťou pôdy. Pre Positive.News Hendrikx vysvetlil, že lakované drevo, kovové prvky rakvy, nehovoriac o syntetickom oblečení, spomaľujú tento proces.
„Keď zomrieš, znečistíš Zem,“ povedal. „Naše telo obsahuje 219 chemikálií a v prírode existuje huba, ktorá neutralizuje toxíny z tela a pôdy,“ vysvetlil a dodal, že presne to bolo podnetom na vytvorenie „živej rakvy“. Vďaka nej sa Zem viac neznečistí, ale v skutočnosti ju budeš môcť obohacovať aj po smrti.
„Tesla medzi rakvami“, ako opísali tento netradičný výtvor, stojí v súčasnosti 1 495 eur plus poštovné pre kupujúcich v Európe. Dokonca sú prístupné aj pre záujemcov v USA. Zakladateľ Loopu dúfa, že sa náklady znížia, keďže výroba naberá tempo a tento nápad rastie na popularite.
„Biodizajn pre mňa znamená spoluprácu s prírodou, už neakceptujem prácu s mŕtvymi materiálmi, ale spoluprácu so živými organizmami,“ povedal. „Predstavte si svet, v ktorom sú vaše každodenné predmety živé: máte tričko, ktoré lieči, pestujeme si vlastné domovy a samozrejme zomrieme v živej rakve,“ dodal.