Nemecké vydavateľstvo stiahlo dve nové knihy na motívy Winnetoua po tom, čo čelilo obvineniam z rasizmu a nevhodného privlastňovania si kultúry pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky, píše web The Guardian.
Stiahli knihy z predaja
„Zaznamenali sme veľa negatívnych ohlasov na našu knihu (Mladý náčelník Winnetou) a preto sme sa rozhodli zastaviť dodávky titulov a stiahnuť ich z plánu,” napísalo vydavateľstvo Ravensburger na Instagrame.
Zrušenie predaja nových kníh vydavateľstvo potvrdilo kamenným aj internetovým obchodom vrátane Amazonu. Ravensburg uviedlo, že mnohé negatívne reakcie súvisia aj s novým filmom s názvom Mladý náčelník Winnetou. Krok vydavateľov v Nemecku vyvolal diskusiu o tom, či by sa mal stiahnuť aj film.
Rasizmus
Kritici knihe vyčítajú, že obsahuje „rasistický folklór“ a reprodukuje rasistické stereotypy pochádzajúce z čias kolonializmu. Príbehy o indiánskom náčelníkovi a Old Shatterhandovi podľa užívateľov na sociálnych sieťach vytvárajú falošné predstavy o idylickom spolužití, ktoré sú v skutočnosti na míle vzdialené historickej realite. Namiesto útlaku domorodého obyvateľstva totiž čitateľom ponúkajú romantizujúce klišé.
Karl May, autor románov o Winnetouvi zomrel v roku 1912, a je podľa predajnosti jedným z najúspešnejších nemeckých spisovateľov vôbec. Z jeho kníh, ktoré začali ako romány na pokračovanie v novinách, sa predalo okolo 200 miliónov kópií po celom svete a boli preložené do 40 jazykov.
Podľa jeho kníh vznikla séria veľmi úspešných filmov, ktoré bývajú označované ako mayovky.
„Spätná väzba ukázala, že knihou o Winnetouovi sme zranili cudzie city. Niečo také nebolo nikdy našim zámerom,“ vyjadrilo sa vydavateľstvo a verejne sa aj ospravedlnili. Informuje server Tagesschau.
Bulvárny denník Bild označil krok vydavateľstva za „woke hystériu“ a píše o ňom ako o „upálení hrdinu nášho detstva na hranici“.