TASR/AP, Foto: Ilustračné
StoryEditor

Predčasná radosť z víťazstva nad pandémiou? Vedci sa vyjadrili k imunite po omikrone

TASRpc02.02.2022., 14:00h
Imunita navodená variantom omikron nemusí byť dostatočná na to, aby zabránila nákaze iným variantom, ak sa v budúcnosti objaví, tvrdia vedci.
Lajkuj Brainee.sk na

Keď sa objavili prvé informácie o tom, že variant omikron je vysoko nákazlivý, no menej smrteľný ako delta, v niektorých prípadoch to viedlo k záverom, že by sa z neho mohla stať akási náhrada vakcíny. Prvotné štúdie však priniesli zaujímavé výsledky, informoval portál ČT24.

Imunita nemusí byť dostatočná 

Prvé dve štúdie, ktoré ešte neprešli recenzným riadením a sú výsledkom skúmania malej vzorky infikovaných, sledovali reálnu imunitu po nakazení sa omikronom. „Imunita voči infekcii pri omikrone je oveľa nižšia ako pri delte, čo koreluje so závažnosťou infekcie,“ cituje ČT24 slová vedcov.

Podľa slov autorov výsledky celkovo naznačujú, že imunita navodená variantom omikron nemusí byť dostatočná na to, aby zabránila nákaze iným, patogénnejším variantom, ak sa v budúcnosti objaví.

Je predčasné vyhlásiť víťazstvo 

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus zas varoval, že je ešte veľmi skoro na to, aby akákoľvek krajina mohla vyhlásiť víťazstvo nad ochorením covid-19 alebo sa vzdala úsilia zastaviť šírenie nákazy. „Pre akúkoľvek krajinu je ešte predčasné sa vzdať alebo vyhlásiť víťazstvo (nad pandémiou),“ citovala jeho slová agentúra AFP s tým, vírus je nebezpečný a stále sa vyvíja.    

„Obávame sa, že v niektorých krajinách sa udomácnil príbeh, že vďaka vakcínam a v dôsledku vysokej nákazlivosti a nižšej závažnosti omikronu už nie je možné a už nie je potrebné zabrániť jeho šíreniu,“ povedal Tedros.

„Nič nemôže byť ďalej od pravdy,“ dodal a zdôraznil, že „vyšší prenos covidu znamená viac úmrtí“.

​​A hoci je známe, že nový variant je miernejší, podľa Tedrosa až teraz začíname vidieť veľmi znepokojujúci nárast úmrtí vo väčšine regiónov sveta. Z tohto dôvodu je podľa neho životne dôležité pokračovať v snahe zastaviť šírenie vírusu.

Šéf WHO zároveň zdôraznil potrebu pokračovať v sledovaní vznikajúcich variantov vrátane subvariantu omikronu s označením BA.2. „Tento vírus sa bude naďalej vyvíjať, a preto vyzývame krajiny, aby pokračovali v testovaní, sledovaní a sekvenovaní,“ dodal.

Subvariant omikronu je nákazlivejší, tvrdí štúdia

Nový subvariant koronavírusového variantu omikron, známy ako BA.2, je ešte infekčnejší ako pôvodná verzia tohto variantu. Vyplýva to zo štúdie dánskych výskumníkov publikovanej v pondelok.

Ako pripomenula agentúra AFP, subvariant BA.2 zistený začiatkom tohto roka sa stal v Dánsku dominantným a nahradil pôvodný variant s označením BA.1.

Osoba infikovaná subvariantom BA.2 má 39-percentnú šancu, že prenesie vo svojej domácnosti do týždňa vírus na niekoho iného, v porovnaní s 29-percentným rizikom pri BA.1, uviedol štátny zdravotnícky inštitút SSI.

Štúdia výskumníkov SSI a dánskych univerzít, na ktorej sa zúčastnilo 18-tisíc ľudí, bola vykonaná v období od 20. decembra do 18. januára.

​Lekárka SSI Camilla Holtenová Mollerová uviedla, že neočkovaných ľudí pravdepodobnejšie infikuje subvariant BA.2 ako BA.1. Riziko nákazy je oveľa menej pravdepodobné u tých, ktorí boli plne zaočkovaní, a najmä u tých, ktorí dostali posilňovaciu dávku vakcíny.

Vedci stále sledujú nákazlivosť subvariantu BA.2 a závažnosť priebehu ochorenia, ktoré spôsobuje, avšak údaje zo sveta naznačujú, že by sa mohol rýchlo rozšíriť.

Pôvodný variant omikron bol objavený vlani v novembri v Juhoafrickej republike a odvtedy sa stal vo svete dominantným koronavírusovým variantom.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. máj 2023 19:24