
Tomáš Taraba navrhol vyhlásiť za strategickú investíciu novú prečerpávaciu vodnú elektráreň. Ako informoval Denník E, vzniknúť má prepojením nádrže pri Málinci a novej nádrže Detvianska Huta, ktorá by sa nachádzala v lokalite Čechánky, čo je časť obce Látky. Cenu odhadol na 2,4 miliardy eur.
Návrh dalo ministerstvo životného prostredia do pripomienkového konania. Zákon o strategických investíciách si presadila súčasná vládna koalícia, umožňuje okrem iného jednoduchšie vyvlastňovanie.
Masívna priehrada
Elektráreň by podľa materiálu mohli stavať do roku 2035, slúžila by na vyrovnávanie výroby a spotreby v elektrickej siete. V čase prebytku výroby by akumulovala energiu, v čase vyššej spotreby ju zas dodávala.
Len málokto v dotknutnej oblasti je však nápadom nadšený. O svoje pozemky by prišlo množstvo ľudí, medzi nimi aj viaceré známe mená. Medzi prvými sa ozval bývalý slovenský hokejový reprezentant a súčasný tréner brankárov Ján Lašák.
Kritika od majstra sveta
Majster sveta na Instagrame potvrdil, že v prípade výstavby projektu príde o chalupu po starých rodičoch, ktorú si posledné roky svojpomocne dával dokopy. So slzami na krajíčku vo videu obvinuje vládu Slovenskej republiky, konkrétne Ministerstvo životného prostredia, na ktorého čele je Tomáš Taraba, upozornil portál Hetrik.
„Celý život som reprezentoval Slovensko a toto je moja odmena. Táto vláda mi ide zobrať to, čo mi je najbližšie. Toto je zúfalosť najvyššieho rangu...,” napísal v úvode príspevku.
„Minister Tomáš Taraba sa rozhodol, že za 2,4 miliardy eur potrebujeme súrne postaviť vodnú plochu na elektriku. Tak súrne, že sme sa to dozvedeli len tak z netu, tak rýchlo, že na pripomienky máme až 5 dní. Teraz sa bavíme o kúsku nádhernej prírody, nádhernej zeme, kde môj starý otec tvrdo pracoval, kde moja mamka od mala drela ako mulica a kde som ja vyrastal a učil sa prvým skutočným hodnotám v živote. Medzi starými ľuďmi, medzi dobytkom, v spojitosti s prírodou.”
„20 rokov som bol vo svete a vždy som sa pýšil, že sa na chalúpku vrátim, sám si ju opravím a zanechám to zase svojim deťom. Doteraz som si všetko splnil, po kariére si chalupu opravujem pomaly 4 roky. 4 krásne roky. A zrazu bum, len tak sa dozviem, že mi to idú zobrať. Áno, zobrať. Vždy, keď som hrával za Slovensko, reprezentoval som každého … som hrdý Slovák, pyšný na našu krásnu krajinu a ľudí. Ale je možné, že už nebudem … takto sa veci proste nerobia. A netvárme sa, že ministerstvu ide o dobrú vec.”
Ako pokračoval, „teraz sa spájame, aby sme proti zlu bojovali. Ľudia z lazov, čo chovajú kravy, chatári, čo si zveľaďujú svoje miesta, ktoré milujú, ľudia, čo tam chcú vychovávať deti v správnych hodnotách. My, národne cítiaci ľudia, ideme bojovať proti SNS, Andrejovi Dankovi. Sorry za chyby, dva dni som nespal a popri tom som sa snažil s nároďákom vzorne reprezentovať našu krajinu.”
„PS: Toto sa netýka len mňa, ale našej prírody a aj vás, čo snívate, že si niečo budujete s veľkým citovým vzťahom. Proste prídu a zoberú vám to. Jedna rada na záver: Nemilujte túto krajinu ako ja – zlomí vás to potom,” dodal na záver.
Ľudia zostali zaskočení
Ku kritike návrhu sa pridala aj známa Farma pod Poľanou, ktorú na Instagrame sleduje takmer 130-tisíc ľudí. V úvode videa Katka a René odkázali, že doteraz sa snažili čo najviac apolitickí, teraz už však nemôžu byť ticho. Výstavbu kritizujú a projekt označili za nezmyselný a predražený. O všetkom sa mali dozvedieť len pred dvomi dňami.
Vlastníci pozemkov, ktorí ich využívajú na poľnohospodárske účely, zostali poriadne zaskočení. „Medzi občanmi to vyvolalo veľkú vlnu nevôle. Mnohí z nich na tom území vlastnia pozemky a využívajú ich na poľnohospodársku činnosť,“ povedal pre TA3 starosta Detvianskej Huty Pavol Šulek.
Proti výstavbe už vznikla aj petícia, ktorá kritizuje najmä nulovú komunikáciu. V súčasnosti má už takmer 7-tisíc podpisov. „Projekt nebol konzultovaný s dotknutými obcami, ich obyvateľmi ani s vlastníkmi dotknutých nehnuteľností, pritom sa týka oblasti, ktorá je využívaná a obľúbená u širokej verejnosti na športové a rekreačné účely, ale aj na podnikateľské aktivity a bývanie. Touto petíciou vyjadrujeme nesúhlas s realizáciou projektu v uvedenej lokalite a žiadame, aby sa od jeho realizácie upustilo,“ uvádzajú signatári.