Minister vnútra a líder strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok má za sebou kariéru, ktorú by mu mnohí iní politici mohli závidieť. V roku 2010 fungoval ako falošný diskutér Smeru a spolu s ďalšími mladými sociálnymi demokratmi rozdával pokyny, pod ktorými článkami je potrebné diskutovať, aké argumenty používať a ktoré pozitívne správy o Smere majú rozširovať.
Odvtedy to však dotiahol na jedno z najdôležitejších ministerstiev v krajine a ustál každý jeden „prúser”, za ktorý ho chcela opozícia odvolať. A že ich rozhodne nebolo málo. Pri mnohých by v zahraničí politici už dávno odstúpili sami, Eštok sa však drží zubami nechtami a v prípade problémov hádže vinu na ostatných.
Pozreli sme sa preto na desať najväčších prešľapov, ktoré sa ministrovi vnútra podarili počas jeho krátkeho ministrovania. A to sa nám do zoznamu nezmestili radikálne policajné razie v kluboch, rozhovor s hľadaným extrémistom Bombicom, ľudové ornamenty na pasoch, ktoré sú v skutočnosti z fotobanky od poľskej dizajnérky a zbytočné kamerové systémy na školách, z ktorých sa problém ešte len môže stať.
Nula migrantov na hraniciach
Keď sa vláda Smeru, Hlasu a SNS dostala opäť k moci, veľkou témou boli migranti na hraniciach, ktorí sa mali vo veľkých húfoch snažiť dostať na Slovensko. Nový minister vnútra ani na sekundu nezaváhal a spustil najväčšiu akciu na hraniciach v histórii našej krajiny.
Do akcie nasadili v stovkách príslušníkov polície, vojakov, techniku, psovodov, drony aj vozidlá s termovíziou a člny. Výsledok po masívnej akcii?
Ovplyvňovanie volieb statusmi
Až milión zobrazení mohli mať platené statusy ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka z Hlasu, ktorými v čase vrcholiacej kampane pred prezidentskými voľbami útočil na Ivana Korčoka. Označoval ho za „kandidáta vojny“, informoval Denník N.
Minister vtedy uspel s tvrdeniami, že jeho platené statusy neboli volebnou kampaňou, ale prejavením názoru a trval na tom, že „slobodu prejavu mu jednoznačne zaručuje ústava“. Prokuratúra to však vidí inak a v decembri navrhla zrušiť rozhodnutie úradu, že minister neporušil zákon.
Atentát na premiéra
15. mája 2024 pred domom kultúry v Handlovej bol na premiéra Roberta Fica spáchaný atentát, ktorý prežil. Šutaj Eštok hneď po atentáte, keď sa šetrenie inšpekcie len rozbiehalo, odmietal, že by ochrankári akokoľvek pochybili, a zastával sa aj svojho nominanta, riaditeľa štátnych ochrankárov Pavla Krejčího, ktorého odchod požadovala opozícia. Vyšetrovanie stále prebieha, zodpovednosť za zlyhanie stále nikto poriadne neprebral.
Na futbal vládnym špeciálom
Keď na trávnik pred zápasom Slovenska proti Belgicku v rámci futbalových Majstrovstiev Európy 2024 vybiehali futbalisti, medzi fanúšikmi boli aj Andrej Danko, minister práce Erik Tomáš, poverený predseda parlamentu Peter Žiga, minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a minister školstva Tomáš Drucker.
Na tom by samozrejme nebolo nič zlé, keby však politici na zápas neleteli vládnym špeciálom. Cesta síce bola oznámená, ale nebola schválená, a tak sa nedala dopredu dohľadať v oficiálnych materiáloch a bolo potrebné ju schváliť spätne.
Bombové vyhrážky na školách
Prvá veľká vlna bombových hrozieb sa našimi školami prehnala ešte máji minulého roka, ďalšia na začiatku septembra a nakoniec sa vyhrážky objavili ešte aj v novembri. Eštok hovoril o veľkom vyšetrovaní, konkrétneho páchateľa však ešte polícia oficiálne nemá.
Práve po týchto bombových hrozbách minister vnútra oznámil spustenie kamerových systémov s umelou inteligenciou na školách - ako však zastavia hromadné maily s vyhrážkami, to zostáva nateraz nejasné.
Karneval na Bilíkovej
Halloweensky karneval na bratislavskom gymnáziu sa stal politickou témou. Jedna z tried sa rozhodla pre skupinovú masku seniorov a v ruke držali nápis „Ja milujem Fica”. Na karnevalovú masku reagoval aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Vo videu, ktoré zverejnil na sociálnych sieťach, že deti na politickú propagandu zneužívali nacisti a komunisti.
Čerešničkou, okrem šikany, je, že Šutaj Eštok vo videu použil fotografiu detí v maskách seniorov. Viacerým gymnazistom je na nej vidieť do tváre. „Žiaden súhlas si ministerstvo ani nikto od nás nepýtal,“ reagovala na zverejnenie fotografie zástupkyňa riaditeľa Ivana Rybárová. Zverejňovať fotografie maloletých detí je v rozpore so zákonom o ochrane osobných údajov.
Zabitie muža policajtom v Košiciach
Policajt 5. novembra minulého roka spôsobil osobe zaistenej pri trestnom čine viacpočetné zranenia, ktorým v nemocnici na druhý deň podľahla. Muža zákona obvinili a hrozí trest 12 až 15 rokov odňatia slobody. Prípad sa spočiatku ututlával a policajt mal dokonca čas zničiť najmenej jeden dôkazový materiál.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) nad udalosťou v Košiciach vyjadril ľútosť, prebrať zodpovednosť za zlyhanie jedného člena policajného zboru však odmietol. V tejto súvislosti ale avizoval viaceré opatrenia. Hovoril o zvýšení intenzity preventívnych školení policajtov aj príprave projektu telových kamier pri zásahoch.
Autá za takmer 330-tisíc
Ministerstvo vnútra v čase uťahovania opaskov podpísalo objednávku na luxusné Mercedesy. Za jedno vozidlo zaplatilo astronomických viac ako 182-tisíc eur, za druhé vyše 146-tisíc eur, informoval Čas. Na dodanie vozidiel mala firma sedem dní, takže stihli prísť v plnej výbave ešte do Vianoc.
Ich súčasťou sú napríklad vyhrievané sedadlá, ako aj systémy na sledovanie jazdných pruhov. To všetko sa dialo v čase, kedy zdravotníci hrozili štrajkom, vo veľkom sa hovorilo o konsolidácií a policajti či hasiči sa čoraz častejšie ozývali pre nedostatočné vybavenie.
F1 v Abú Zabí
Predseda Šutaj Eštok bol na výlete v Spojených arabských emirátoch, kde sa ako VIP hosť objavil aj na pretekoch F1. Na novinársku otázku, či preukáže to, že si cestu hradil sám reagoval, že na to nevidí dôvod.
Šutaj Eštok povedal, že pozvánku na preteky F1 v Abú Zabí dostal ako šéf Hlasu a fyzická osoba, nie ako minister vnútra. Navyše jeho návšteva prebiehala v čase, keď vláda mimoriadne rokovala o legislatíve, ktorá môže lekárov prinútiť vrátiť sa do nemocníc aj v čase ich výpovednej lehoty.