LGBTI+ komunitaUnsplash
StoryEditor

PRIESKUM o právach LGBTI+ komunity na Slovensku. Na vyspelé krajiny sa nechytáme, dopriať chceme len túto jednu vec

TASR27.06.2023., 09:38h

Na Slovensku má spomedzi práv pre LGBTI+ komunity najmenšiu podporu možnosť adopcie detí pre páry rovnakého pohlavia. Podporilo ju 27 percent respondentov. Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý je súčasťou Pride mesiaca.

Lajkuj Brainee.sk na

Adopcie detí bez obmedzení s ohľadom na pohlavie páru schvaľujú vo väčšej miere ženy (33 percent), ľudia do 34 rokov (40 percent) a obyvatelia Bratislavského kraja (41 percent).

Približne pätina, 21 percent, je síce za možnosť adopcie detí pre páry, ktoré uzavreli životné partnerstvo, avšak podľa nich by sa mala táto možnosť týkať len párov opačného pohlavia. Za zachovanie súčasného stavu je 39 percent opýtaných.

image

História dúhovej vlajky. Vieš, že pôvodne mala osem pruhov a každý z nich niečo symbolizuje?

Doprajeme len máločo

Životné partnerstvá pre všetky páry bez rozdielu pohlavia podporuje 37 percent opýtaných. Za túto možnosť sa vyslovilo viac žien (43 percent) ako mužov, respondenti do 34 rokov (48 percent), ľudia s vysokoškolským vzdelaním (46 percent) či obyvatelia Bratislavského kraja (52 percent).

Možnosť uzákonenia životných partnerstiev ako alternatívy k manželstvu, ale iba pre páry opačného pohlavia, podporilo 17 percent respondentov. Za zachovanie doterajšieho právneho stavu (možnosti uzatvoriť manželstvo) je 32 percent opýtaných.

image

LGBTI+ komunita

Pixabay

Vo väčšej miere sa za zachovanie statusu quo vyjadrili muži (39 percent) a obyvatelia východného Slovenska (38 percent). Šesť z desiatich Slovákov zároveň súhlasí s tým, aby páry rovnakého pohlavia mali možnosť medzi sebou dediť.

Potrebujeme viac tolerancie

Možnosť nazrieť do zdravotnej dokumentácie pre tieto páry by podporili takmer dve tretiny dospelej populácie Slovenska (64 percent).

image

Ak je niekto gay a hľadá Boha, kto som ja, aby som súdil? Pripomeň si výroky pápeža Františka, ktoré podporujú LGBTI+ komunitu

„Z výsledkov prieskumu je zrejmé, že najväčším vnímaným problémom pri zavedení registrovaných partnerstiev pre páry rovnakého pohlavia je možnosť adopcie detí. V prípade snáh o zrovnoprávnenie homosexuálnych párov je preto potrebné sústrediť verejnú debatu predovšetkým na túto oblasť,” konštatuje Denisa Lakatošová z NMS.

On-line prieskum prebiehal od 2. do 8. júna, agentúra ho vykonala na vzorke 1012 respondentov starších ako 18 rokov.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
26. september 2023 07:24