Mgr. Boris Kollár, podnikateľ a politik, súčasný predseda Národnej rady Slovenskej republiky za stranu SME RODINAPavol Funtál/Mafra
StoryEditor

Ďalšia vládna kríza na obzore? Kollár hovorí, že ak tisíce lekárov dajú výpovede, Sme rodina odíde, Sulík ho vysmial

TASR20.11.2022., 12:30h

Ak tisíce lekárov podajú výpovede a dôjde k rozvratu zdravotníctva, hnutie Sme rodina odíde z vlády. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to vyhlásil šéf hnutia a predseda parlamentu Boris Kollár.

Lajkuj Brainee.sk na

Spolu s lídrom SaS Richardom Sulíkom sa zhodli na tom, že tlak zo strany Lekárskeho odborového združenia (LOZ) pri rokovaniach s vládou začína naberať črty vydierania.  

„Pokiaľ by malo 3000 lekárov odísť preč, tak my ideme tiež, nemôžem byť niekde, kde sa rozvráti zdravotnícky systém. (...) Nepodpíšem sa pod to, nebudem chodiť po uliciach v obrnenom transportéri,” uviedol Kollár. Sulík si myslí, že ide o politické divadlo a hnutie z vlády neodíde.

image

Sulík strčil hlavu do piesku. Líder strany, ktorá vystupuje ako liberálna, po vražde na Zámockej mlčal rovnako ako fašisti a opozícia

Sulík hovorí o vine premiéra a vlády

V prípade, že k dohode s lekárskymi odborármi nedôjde, Sulík hovorí o vine premiéra a celej vlády. Kollár si nemyslí, že premiér zlyhal. Šéf parlamentu podotkol, že také vysoké zvýšenie platu ako lekári, nemal v štáte nikto. „Aj my sme tlačili, aby vláda dorovnala prostriedky, a to dorovnala na úroveň platov v Českej republike,” poznamenal.

Myslí si, že veľa lekárov sa spamätá a vezme výpovede naspäť. „Musia sa už aj lekári cítiť blbo, čo tí odborári robia,” skonštatoval s tým, že ak bude LOZ tlačiť viac, pôjde o vydieranie. Sulík s ním súhlasí, zhodujú sa aj v tom, že vláda má obmedzené možnosti. Podľa Sulíka je problém aj na druhej strane, nie len na strane LOZ.

image

Richard Sulík (SaS) 

TASR/Jaroslav Novák

Zlý manažment nemocníc

Hovorí o extrémnom manažérskom zlyhaní na strane vlády. „Tu má maslo na hlave OĽANO, v plnom rozsahu, či už preto, lebo nevyjednávali, či už preto, že tu bol najprv neschopný minister zdravotníctva, teraz je tam slabý minister, či už preto, že dali zlých manažérov do štátnej poisťovne alebo nemocníc,” vymenoval.

Boris Kollár súhlasí že v nemocniciach je často zlý manažment, kde sú za riaditeľov dohadzovaní „kamaráti”. Hlbší problém ale vidí v tom, že najťažšie výkony sú v štátnych nemocniciach, kde sú potom finančné problémy. Podotkol tiež, že problémy v zdravotníctve sú dlhodobé a podpísala sa pod ne každá vládnuca garnitúra.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
18. apríl 2024 03:59