Na Slovensku by sa mohol zaviesť inštitút partnerského spolužitiaUnsplash/renate Vanaga/
StoryEditor

Skvelá správa pre LGBTQ komunitu na Slovensku. SaS navrhuje zaviesť inštitút partnerského spolužitia

TASR25.08.2022., 12:30h

Poslanci Národnej rady (NR) SR z klubu SaS chcú zaviesť inštitút partnerského spolužitia. Docieliť to chcú novelizáciou občianskeho zákonníka, návrh predložili do parlamentu. Hovoria o zámere zlepšiť legislatívu v oblasti majetkových práv týkajúcu sa osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.

Lajkuj Brainee.sk na

„Návrh je koncipovaný ako rodovo neutrálny, to znamená, že  umožňuje uzatvorenie partnerského spolužitia tak medzi dvoma osobami rôzneho pohlavia (druh a družka), ako aj medzi osobami rovnakého pohlavia,” píše sa v dôvodovej správe.

V súvislosti so zakotvením takéhoto inštitútu by sa mali zaviesť aj určité oprávnenia v prospech spolužijúcich partnerov v oblasti dedenia, informovanosti o zdravotnom stave, ako aj pri nároku na ošetrovné a v ďalších situáciách týkajúcich sa majetkových a iných práv spolužijúcich partnerov.

image

Zábavný románik vo dvojici alebo sa opiť s partiou pri queer kartovej hre? Prinášame zoznam LGBTQ spoločenských hier

Spoločná domácnosť

Poslanci z SaS tvrdia, že náš právny poriadok už v súčasnosti pozná „neurčitý a písomne nezachytiteľný” inštitút „osoby žijúcej v spoločnej domácnosti”. Podotkli však, že napríklad pri dedení je veľmi ťažké to dokazovať. „Navyše, osoba žijúca v spoločnej domácnosti nemusí byť vonkoncom so zomretým emočne spätá,” dodali.

V rámci legislatívnej zmeny by sa mohli zaviesť pojmy „spolužijúci partner” a „spolužijúca partnerka”. Predpokladom spôsobilosti uzatvoriť takéto spolužitie by mala byť plnoletosť, neexistencia manželského stavu takýchto osôb, neexistencia pokrvnej príbuznosti.

image

Na Slovensku by sa mohol zaviesť inštitút partnerského spolužitia

Unsplash//

Len jedno partnerské spolužitie

Stanovené by malo byť i to, že jedna osoba nemôže mať v jednom okamihu uzatvorené viac ako jedno partnerské spolužitie. Partnerské spolužitie by malo zaniknúť napríklad uzatvorením manželstva, keďže jeho zmyslom nie je súbeh s manželstvom, ale alternácia manželstva.

„Z formálnoprocesného hľadiska pre uzatvorenie partnerského spolužitia návrh predpokladá spísanie prejavu vôle uzatvoriť partnerské spolužitie do notárskej zápisnice,” ozrejmili predkladatelia.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
02. jún 2023 14:29