Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová (vľavo) a ukrajinský prezident Volodymyr ZelenskyjKancelária Prezidenta SR
StoryEditor

Prezidentka Čaputová: Ruský režim vedie vojnu proti hodnotám, Ukrajine treba ďalej pomáhať

TASR02.06.2022., 13:45h

Ruský režim vedie vojnu proti demokratickým hodnotám a pravidlám, ktoré na našom kontinente dekády zabezpečovali mier. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla vo štvrtkovom otváracom prejave bezpečnostnej konferencie Globsec. Pre nastolenie mieru považuje za nevyhnutné pokračovať v podpore Ukrajiny.

Lajkuj Brainee.sk na

„Putinova rozsiahla invázia na Ukrajinu, ktorá sa začala presne pred 99 dňami, nenecháva nikoho na pochybách, že ruský prezident nebojuje len s naším východným susedom. Ukrajina bola napadnutá za to, že sa odvážila byť odlišná od Putinovho Ruska. Pre zlepšovanie právneho štátu, boj s korupciou a otvorenú spoločnosť,” vyhlásila prezidentka.

Za chybu považuje prehliadanie či zlú interpretáciu varovných signálov, ktoré vojne na Ukrajine predchádzali. História podľa Čaputovej ukázala, že ak agresor bojuje proti hodnotám, vzdanie sa územia ho zrejme nezastaví. Poukázala na Mníchovskú dohodu. Vyzvala, aby sa rovnaká chyba nezopakovala.

image

Olena Zelenská po čase opäť prehovorila: Vojna sa neskončí, ak Ukrajina odovzdá časť územia Rusku

Obnova Ukrajiny nepočká

Čaputová verí, že Európska rada sformalizuje kandidátsky status Ukrajiny. „Pretože posledných 20 rokov ukazuje, že ponechanie krajín medzi EÚ a Ruskom vedie k väčšej nestabilite. Toto je strategické politické a bezpečnostné rozhodnutie, ktoré musíme prijať,” skonštatovala.

Obnova Ukrajiny podľa Čaputovej nemôže počkať do konca agresie. Hovorí o obrovskej úlohe a investícii do spoločnej prosperity. Deklarovala aktívnu účasť Slovenska. Prezidentka volá tiež po posilnení odolnosti krajín. Väčšiu zraniteľnosť podľa nej spôsobila pomalá obnova po pandémii a nedostatočné investície do diverzifikácie energetických zdrojov. Investície do zelenšieho a udržateľnejšieho rozvoja a do zníženia energetickej závislosti od Ruska sú podľa nej nevyhnutnosťou.

image

Zuzana Čaputová na Ukrajine. 

Kancelária Prezidenta Slovenskej Republiky/

Ohrozenie v podobe propagandy a dezinformácií

Zdôraznila tiež význam investícií do obrany. Dve percentá HDP na obranu by krajiny NATO mali byť podľa nej pripravené vyčleniť skôr ako v pôvodne plánovanom termíne v roku 2024. Je tiež za ďalšie posilňovanie východného krídla Aliancie. Strategická koncepcia NATO podľa nej musí reflektovať na novú realitu s Ruskom ako hrozbou a s cieľom zabezpečiť kolektívnu obranu.

Prezidentka varovala tiež pred ohrozením v podobe dezinformácií a propagandy. Európska únia podľa nej musí robiť viac, aby zvýšila zodpovednosť sociálnych médií za ich obsah. „Mrzí ma, keď sa sloboda slova používa ako ospravedlnenie nečinnosti na našej strane. Mali by sme brať propagandu založenú na lži len ako neškodný názor? Nemyslím si,” podotkla s tým, že demokratické nástroje zahŕňajúce slobodu slova nesmú byť používané na zničenie demokracie samotnej.

image

Toto nie je moja vojna. Ruský dôstojník prehovoril o tom, prečo odišiel z Putinovej armády

Ukrajina je podľa Zelenského už de facto členom Európskej únie

Ukrajina už samu seba považuje za súčasť Európskej únie, vyhlásil vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA. „Ukrajina sa už de facto stala členom EÚ,” uviedol Zelenskyj vo videopríhovore, ktorý predniesol pred luxemburským parlamentom. „Verím, že Ukrajina svojimi činmi preukazuje, že spĺňa európske kritéria,” pokračoval ukrajinský prezident.

Zelenskyj ďalej bez toho, aby spomenul meno ruského prezidenta Vladimira Putina, uviedol: „Musíte zastaviť túto osobu pred zničením európskych hodnôt. Ak spoločne nedokážeme tohto muža zastaviť, tak zažívame temné hodiny – temné hodiny, ktoré sme už zažili počas druhej svetovej vojny,” vyhlásil Zelenskyj.

image

Volodymyr Zelenskyj

TASR/Ukrainian Presidential Press Office via AP

Ukrajinský prezident počas svojho príhovoru okrem toho opäť vyzval na uvalenie ďalších sankcií Európskej únie na Rusko a na dodávanie väčšieho počtu zbraní a modernejších zbraní.

Rusko ovláda približne 20 percent územia Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že ruskí vojaci ovládajú približne jednu pätinu jeho krajiny vrátane anektovaného polostrova Krym a územia na východe Ukrajiny, ktoré od roku 2014 ovládajú proruskí separatisti. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

image

Volodymyr Zelenskyj

TASR/Ukrainian Presidential Press Office via AP

„Približne 20 percent nášho územia je dnes pod kontrolou okupantov,” povedal Zelenskyj prostredníctvom videokonferenicie zákonodarcom luxemburského parlamentu. Stanica BBC na svojej webovej stránke uvádza, že Rusko ovláda 125-tisíc kilometrov štvorcových územia Ukrajiny a dodáva, že to je viac než kombinácia území Belgicka, Holandska a Luxemburska.

Takmer 12 miliónov Ukrajincov muselo od začiatku ruskej invázie 24. februára opustiť svoje domovy, povedal podľa BBC Zelenskyj. Viac ako päť miliónov z nich - prevažne žien a detí - krajinu opustilo.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
21. jún 2024 12:23