Američan Tyler Blevins aka Ninja bol jedným z prvých videoherných streamerov, ktorých sláva prenikla aj do mainstreamových médií. Ako píše Honza Srp z portálu iDnes, vďaka hraniu vtedy ešte neopozeranej strieľačky Fortnite koncom minulého desaťročia zarábal až takmer 400-tisíc eur mesačne, objavil sa na obálke prestížneho športového časopisu ESPN a ako hosťa si ho pozývali aj moderátori populárnych televíznych šou.
Aj keď už ho na vrchole rebríčkov popularity dávno vystriedali iní, jeho slovo má v hernom priemysle stále zvuk. Možno si tak niekto vezme poučenie z jeho úprimného rozhovoru pre profesionálny e-športový tím FaZe, kde sa Ninja okrem iného rozhovoril aj o svojej ekonomickej situácii.
Peňazí má viac než dosť
Rozhodne sa neschováva za banálne frázy o tom, že na peniazoch mu nezáleží a priznal, že ich má naozaj veľa. To však vraj ešte nie je dôvod, aby ich okolo seba bezhlavo rozhadzoval. Nad otázkou, či nejaké svoje výdavky ľutuje, sa preto naozaj zamyslel.
Do žiadnych veľkých finančných operácií sa totiž nikdy nepúšťal. Ponuky investičných poradcov jednoducho odmietal a všetky zisky si jednoducho nechal posielať do banky s tým, že finančné príležitosti bude riešiť neskôr, keď nebude mať toľko práce (na rozdiel od kolegyne Amouranth, ktorá svoje portfólio zručne diverzifikuje).
Jednu neresť však Ninja predsa len priznal, a to cestovanie privátnymi lietadlami. S odstupom času aj človek, ktorý len za svoj krátky kontrakt s YouTube dostal štyri milióny dolárov (3,8 milióna dolárov), priznal, že toto už je vyložene plytvanie peniazmi.
Zbytočné míňanie
„Sme na tom fenomenálne, úplne skvele. Nie je to tak, že by sme začali blázniť, mali záchvaty paniky alebo niečo podobné. Proste sme si so ženou len povedali, že nie je žiadny dôvod za to utrácať tieto peniaze,“ povedal sympatický streamer, ktorý si je veľmi dobre vedomý, aké šťastie mal, že ho obrovský úspech dostihol až v dospelosti, keď si už nemusel nič dokazovať.
Samozrejme, lietanie súkromnými tryskáčmi šetrí veľa času, najlepším riešením sa však ukázalo jednoducho si lepšie vyberať, kam je naozaj nutné osobne cestovať. Pravdou je, že pre väčšinu z našich čitateľov je táto rada trochu zbytočná, tak mi dovoľte jednu praktickejšiu, ktorá vám môže ušetriť veľa nervov - nekupujte si hry v predpredajoch, ale počkajte na prvé recenzie a ideálne aj patche.
Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.