Najviac sa logicky lietalo z Letiska M. R. Štefánika v Bratislave, až 1 775 letov.TASR
StoryEditor

Poznáme európsku krajinu, ktorá najviac znečisťuje ovzdušie súkromnými letmi. Z krajín V 4 je na tom Slovensko najlepšie

Michal ČiernikTASR01.04.2023., 14:00h

Najnovšia štúdia odhalila, ktorá krajina najviac znečisťuje životné prostredie súkromnými letmi. Najpopulárnejšou letovou trasou bolo spojenie medzi Londýnom a Parížom.

Lajkuj Brainee.sk na

Británia je najväčším európskym znečisťovateľom životného prostredia spôsobeného lietaním súkromnými lietadlami. Vyplýva to z analýzy holandskej spoločnosti CE Delft, podľa ktorej v Británii každých šesť minút vzlietne jedno súkromné lietadlo uvádza The Guradian. 

Mnohé z týchto letov organizácia Greenpeace označila za "znečisťujúce a zbytočné", pretože sú tak krátke, že ich pasažieri by namiesto lietania mohli dané trasy bez problémov precestovať vlakom. V jednom prípade bol let dokonca taký krátky, že pasažieri by do cieľovej destinácie mohli prísť za 26 minút na bicykli. Ide trasu z letiska Blackbushe na letisko Farnborough, ktoré sú od seba vzdialené necelých osem kilometrov. Za minulý rok sa na tejto trase uskutočnilo 13 letov.

90-tisíc letov vo Veľkej Brittánii

CE Delft uvádza, že počet súkromných letov v Británii sa medzi rokmi 2021 a 2022 zvýšil o 75 percent na viac ako 90-tisíc letov, ktoré dohromady vyprodukovali 500.000 ton oxidu uhličitého – viac, ako ktorákoľvek iná európska krajina.

image

Let ako z nočnej mory. Po šestnástich hodinách sa cestujúci ocitli v destinácii odkiaľ vzlietli

Najpopulárnejšou letovou trasou súkromných lietadiel bolo spojenie medzi Londýnom a Parížom. Londýn ako odletový či príletový bod sa v prvej desiatke najčastejších súkromných leteckých ciest ocitol až šesťkrát.

image

Najviac sa logicky lietalo z Letiska M. R. Štefánika v Bratislave, až 1 775 letov.

TASR

Po covidovej prestávke sa vo veľkom začalo lietať aj zo Slovenska. Za minulý rok sa na našom území uskutočnilo 2 528 letov, ktoré vyprodukovali 9 991 ton emisií uhlíka. Najviac sa logicky lietalo z Letiska M. R. Štefánika v Bratislave, až 1 775 letov. V porovnaní s našimi susedmi sme na tom však najlepšie. Napríklad Rakúsko uskutočnilo v minulom roku 15 088 letov a tým do ovzdušia vypustilo 54 377 ton emisií uhlíka. 

50-krát horšie ako vlaky

Analýza uvádza, že súkromné lety znečisťujú životné prostredie päť- až 14-krát viac než bežné dopravné lietadlá a 50-krát viac než vlaky. Okrem toho až 50 percent všetkých leteckých emisií spôsobilo len jedno percento svetovej populácie.

image

Vzácny samurajský meč putuje na Slovensko. Má cenu ako prémiové auto strednej triedy

„Milióny ľudí na celom svete čelia klimatickému chaosu a prichádzajú o živobytie, zatiaľ čo malá skupinka ľudí spaľuje letecké palivo len tak halabala. Ak myslí (britská) vláda prechod na nízkoemisné druhy dopravy naozaj vážne, mala by lietanie súkromnými lietadlami zakázať,“ vyhlásil riaditeľ Greenpeace v Británii Doug Parr.

menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/cestovanie, menuAlias = cestovanie, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
25. júl 2024 08:28