
História najpredávanejšej stolovej hry síce siaha už do začiatku 20. storočia, jej sláva sa začala naplno šíriť pred 90 rokmi, 6. februára 1935, keď bola uvedená na trh.
Odvtedy sa stalo (aspoň v hre) boháčom alebo naopak bankrotárom vyše miliardy ľudí po celom svete a Monopoly sú vo svojom odbore stále neprekonané. Hru si tiež môžu zahrať slovenskí milovníci stolových hier, ale k príjemnému, niekedy ale veľmi dlhému kráteniu voľného času viac prispela rýdzo česká verzia Monopolov s názvom Dostihy a sázky.
Hospodárska kríza
Často sa hovorí o tom, že Monopoly vymyslel chudobný a nezamestnaný obchodník a vynálezca Charles Darrow z Germantownu v štáte Pensylvánia. Ten bol však len posledným článkom reťazca. Počas hospodárskej krízy v 30. rokoch si hrou najskôr krátil dlhé chvíle ako nezamestnaný, potom ju začal sám vyrábať doma v kuchyni a predávať.
Nápad zaujal majiteľov podniku Parker Brothers, ktorí s Darrowom podpísali začiatkom roku 1935 zmluvu a nechali si Monopoly patentovať. Z Darrowa sa zakrátko stal milionár. Pritom v predchádzajúcom roku spoločnosť Parker Brothers prvú ponuku od Darrowa zmietla zo stola kvôli údajným 52 grafickým chybám a zložitosti pravidiel.
Hra na pána domáceho
Ekonóm ostro vystupujúci proti špekuláciám s nehnuteľnosťami sa volal Henry George. Jeho hlavnou teóriou bolo, že jedinou daňou by mala byť tá z nehnuteľnosti, pretože pôda, na ktorej stojí každá nehnuteľnosť, patrí všetkým. Jeho vášnivá stúpenkyňa Lizzie Magieová si lámala hlavu nad tým, ako ľuďom vysvetliť teórie svojho „miláčika”.
V roku 1904, osem rokov po smrti Georgea, si nechala patentovať Hru na pána domáceho, ktorá mala vysvetliť, akým spôsobom majitelia vykorisťujú nájomníkov. Magieová ale nijako zázračne nezbohatla. Bolo jej totiž jedno, že si ľudia hru obkresľovali a vytvárali vlastné verzie pravidiel.
Ostatných vyplatili
Hra bola populárna spočiatku iba medzi kvakermi, „georgistami” a študentmi. Názvy vymyslených nehnuteľností neskôr vystriedali mená ulíc jednotlivých miest, do ktorých hra prenikla. Daň z pozemkov a nehnuteľností bola postupne nahradená inými daňami a poplatkami.
Cieľom tejto hry pre dvoch až siedmich hráčov je kupovať pozemky, stavať domy a hotely, vyberať nájomné od súperov, vykonávať peňažné transakcie a získať čo najviac finančných prostriedkov. Hráči sa po hracej doske posúvajú podľa hodu kockou a v ťahoch sa pravidelne striedajú.
Antimonopoly
Názov Monopoly sa ujal niekedy v 20. rokoch uplynulého storočia. Prvá verzia, ktorú Darrow predal firme Parker Brothers, bola situovaná do Atlantic City. Firma Parker Brothers však pokračovala v doterajšom trende a vyrábala všetky možné národné mutácie Monopolov. Autorstvo hry vyriešila po svojom. Magieovú a ostatných, ktorí si nechali patentovať ďalšie verzie hry, vyplatila a za jediného autora tak bol označený Darrow.
V roku 1973 uviedol na trh profesor Sanfranciskej štátnej univerzity Ralph Ansbach hru Anti-Monopoly a vo svojej knihe navyše spochybnil autorstvo Darrowa. Spoločnosť Parker Brothers zažalovala Ansbacha za zneužitie značky Monopoly a súd po niekoľkoročnej právnej bitke rozhodol, že značka Monopoly patrí firme Parker Brothers. Antimonopoly sa však predávajú ďalej.
Neskutočné rekordy
Počas uplynulých rokov sa Monopoly dočkali mnohých premien a mutácií a viažu sa k nim až neskutočné rekordy a údaje. Hra bola podľa údajov amerického výrobcu hračiek Hasbro, ktorý teraz Monopoly vyrába, preložená do 46 jazykov.
Na celom svete sa jej doteraz predalo vyše 275 miliónov exemplárov, najdlhšia partia sa hrala asi 70 dní. Od roku 1973 má hra aj svoj svetový šampionát, ten doteraz posledný sa konal v roku 2015. Majstrovstvá Česka sa prvýkrát konali v roku 1996, na Slovensku až v roku 2009.