Šesťdesiatšesťročný Philip Stevens z juhoanglického Hampshiru trpel syndrómom nepokojných nôh, ktorý sa prejavuje šklbnutiami a tupými bolesťami. V roku 2017 mu jeho lekár predpísal ropinirol určený na liečbu Parkinsonovej choroby, neupozornil ho však na možné vedľajšie účinky, ako je strata kontroly nad svojím konaním.
Budil sa aj v noci, len aby si stavil
Stevens predtým rád chodil na dostihy a vždy vsádzal opatrne, s liekmi sa ale jeho stávkovanie vymklo kontrole. Peniaze posielal cez svoj smartfón a dokonca sa budil uprostred noci, aby si vsadil. Zároveň cítil nutkanie veľa nakupovať, v nadmernom množstve si napríklad kúpil rybárske vybavenie.
„Za štyri roky, čo Philip užíval ropinirol, minul tisíce libier na internetových stránkach s hazardnými hrami. Tie sa preňho stali nutkaním, vsádzal na čokoľvek, čo sa dalo, a prestal sa úplne starať o výhru,” uviedla hovorkyňa právnickej firmy Leigh Day.
Lekár zodpovednosť neprijal
Stevens nakoniec na radu iného lekára prestal ropinirol užívať. Jeho nutkavé správanie síce ustalo, ale vzhľadom na to, že mu nikto nepovedal, ako postupne lieky prestať brať, začal trpieť vážnymi abstinenčnými príznakmi. Jedným z nich bola paranoja, kvôli ktorej požiadal svoje deti, aby podstúpili testy DNA, pretože nadobudol presvedčenie, že nie sú jeho.
„Dúfam, že z tohto prípadu vyplynú dôležité ponaučenia, ktoré zabezpečia, že pacienti v budúcnosti dostanú všetky potrebné informácie o možných vedľajších účinkoch týchto liekov,” povedala právnička Angharad Vaughanová.
Hovorkyňa právnickej firmy dodala, že obaja muži sa na finančnom vyrovnaní dohodli. Stevensov lekár však neprijal akúkoľvek zodpovednosť.