Celý svet prežíva zásadnú krízu životných nákladov. A aj keď si si už možno myslel, že už nie je nič, čo by mohlo ešte zdražieť, prichádza zdrvujúca správa pre milovníkov sladkého.
Ako informuje portál LadBible, cena kakaa, kľúčovej zložky čokolády, je v súčasnosti najvyššia za posledných 46 rokov a dosahuje 3 160 amerických dolárov (približne 2 910 eur) za metrickú tonu.
Nárast takmer o polovicu
Pre porovnanie, oproti októbru minulého roka ide o 40-percentný nárast jeho ceny. Aj keď nárast začal už v septembri, je nutné dodať, že príčin zdražovania je hneď niekoľko.
Všetko to začalo nadpriemernými dažďami na Pobreží Slonoviny, čo viedlo k záplavám na kakaových poliach. Výsledkom je päťpercentný pokles vývozu v tejto sezóne. Pre lepšiu predstavu, podľa mesačného prehľadu Medzinárodnej organizácie pre kakao ide o deficit vo výške 100-tisíc ton kakaa.
Nadmerná vlhkosť spôsobená záplavami podľa organizácie tiež „zvýšila pravdepodobnosť možného vypuknutia choroby čiernych strukov, ktorá je škodlivá pre úrodu”. Približne 75 % všetkého kakaa sa vyprodukuje v západnej Afrike, pričom len Pobrežie Slonoviny zodpovedá za polovicu svetovej produkcie.
Invázia či cena cukru
K tomuto problému sa pridala ruská invázia na Ukrajinu, ktorá spôsobila prudký nárast cien zemného plynu a uhlia, ktoré sú kľúčovými zložkami pri výrobe hnojív, takže menej hnojív znamenalo nižšiu úrodu kakaa. Napokon, s nárastom inflácie zvýšili ceny aj spoločnosti vyrábajúce čokoládu.
Odborníci predpovedajú, že najväčší nárast cien by mala zaznamenať horká čokoláda, ktorá sa vyrába z 50 až 90 percent kakaovej sušiny. A aby toho nebolo málo, prudký nárast zažíva aj cena cukru, ktorá v apríli dosiahla 11-ročné maximum.
Cukor je ďalšou základnou zložkou potrebnou na výrobu väčšiny čokolád, takže sa zdá, že čokolatiéri a spoločnosti vyrábajúce čokoládu si nateraz rozhodne nemôžu vydýchnuť.
Tento rok to neskončí
Vzhľadom na to, že na obzore je El Niňo, ktorý spôsobí sucho podobné tomu v západnej Afrike, sa zdá, že tento problém bude pokračovať aj v budúcoročnom cykle zberu. Podľa výročnej správy švajčiarskej čokoládovne Lindt viedol nárast surovín k „miernym úpravám cien”.
„Nárast predajných čísel však potvrdzuje náš odhad, že naši spotrebitelia budú akceptovať primerané zvýšenie cien svojej obľúbenej čokolády a zostanú verní našim značkám,” uvádza sa v správe.