Neuralink sa konečne môže posunúť vpredReuters/Dado Ruvic
StoryEditor

Elon Musk môže opäť raz zmeniť svet. Jeho spoločnosť Neuralink dostala súhlas na testovanie mozgových implantátov na ľuďoch

TASR26.05.2023., 11:30h

Start-up Neuralink amerického podnikateľa Elona Muska vo štvrtok oznámil, že získala súhlas amerických regulačných orgánov na testovanie svojich mozgových implantátov na ľuďoch. Nábor do klinickej štúdie ešte nie je otvorený, dodala agentúra AFP.

Lajkuj Brainee.sk na

Neuralink vo vyhlásení zverejnenom v aplikácii Twitter - podľa agentúry AFP - uviedol, že povolenie od amerického Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA) na prvú klinickú štúdiu na ľuďoch je „dôležitým prvým krokom” pre jej technológiu, ktorá má umožniť priame prepojenie mozgu s výpočtovou technikou, s dlhodobým cieľom dosiahnutia úplnej symbiózy medzi nimi.

Implantáty Neuralink majú umožniť, aby ľudský mozog  komunikovali priamo s počítačmi, uviedol Musk počas decembrovej prezentácie start-upu.

image

Konšpirátori mali aspoň raz pravdu. Čipy v ľudskom tele sa stávajú realitou, už nimi aj zaplatíš

Ambiciózne, no nejasné plány

„Tvrdo sme pracovali na tom, aby sme boli pripravení na náš prvý ľudský (implantát), a samozrejme chceme byť mimoriadne opatrní a byť si istí, že to bude dobre fungovať, kým vložíme zariadenie do človeka,” povedal vtedy.

Musk - ktorý koncom minulého roka kúpil Twitter a vlastní aj SpaceX, Teslu a niekoľko ďalších spoločností - je známy ambicióznymi plánmi, pričom viaceré z nich sa nakoniec nenaplnili.

image

Neuralink sa konečne môže posunúť vpred

Reuters/Dado Ruvic

V júli 2019 prisľúbil, že Neuralink bude schopný vykonať svoje prvé testy na ľuďoch v roku 2020. Prototypy produktu, ktoré majú veľkosť mince, boli implantované do lebiek opíc.

Obnovenie zraku a pohyblivosti

Na prezentácii potom spoločnosť predviedla niekoľko opíc, ako prostredníctvom implantátu Neuralink „hrali” základné videohry alebo pohybovali kurzorom na obrazovke.

image

Elektronické implantáty postavili vozičkára na nohy. Impulzy z mozgu mu prekladá umelá inteligencia

Musk uviedol, že spoločnosť sa pokúsi využiť implantáty na obnovenie zraku a pohyblivosti u ľudí, ktorí o tieto schopnosti prišli. „Nech to znie akokoľvek zázračne, sme presvedčení, že je možné obnoviť plnú funkčnosť tela človeku, ktorý má prerušenú miechu,” vyhlásil Musk svojho času.

Medzi ďalšie spoločnosti, ktoré pracujú na podobných systémoch, patrí spoločnosť Synchron, ktorá v júli oznámila, že implantovala prvé rozhranie mozog-stroj v Spojených štátoch.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/biznis/startupy, menuAlias = startupy, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
22. júl 2024 22:38