Ilustračná snímka.Pexels/Wallace Araujo
StoryEditor

Progresívnejší ako Slováci. Už aj niekdajšia Fidelova krajina chce legalizáciu homosexuálnych manželstiev

ČTKpc27.09.2022., 10:00h

Nový zákon o rodine podporovaný kubánskou vládou je jedným z najprogresívnejších v Latinskej Amerike, kde sú manželstvá osôb rovnakého pohlavia legálne len v ôsmich ďalších krajinách.

Lajkuj Brainee.sk na

Obyvatelia Kuby podporili v referende zlegalizovanie manželstiev osôb rovnakého pohlavia a adopcie detí takýmito dvojicami. Zákon, ktorý v júli tohto roku schválil kubánsky parlament, obsahuje napríklad aj ustanovenia o rodovom násilí či upravuje náhradné materstvo pre neplodné páry.

Za zákon hlasovalo 66,87 percenta zúčastnených 

Referendu predchádzala masová vládna kampaň na schválenie novej legislatívy, vláda sa totiž podľa analytikov takto snaží vylepšiť si obraz v zahraničí a upokojiť sociálne napätie v čase stále sa zhoršujúcej ekonomickej krízy. Mnohí Kubánci tak nakoniec hlasovali proti zákonu či hlasovať nešli len preto, aby vyjadrili nesúhlas s komunistickou vládou. Volebná účasť predstavovala 74 percent. 

image

Transrodová Charlotte: Chalani zo Spišskej tvrdili, že ma treba obesiť. Vypisujú mi aj známi Slováci

„Keď nechávajú hlasovať v referende o zákone o rodine, prečo neumožnia aj slobodné voľby?“ napísal na sociálnej sieti známy opozičný umelec Yotuel Romero. „Naše rodiny potrebujú aj potraviny, oblečenie, topánky, lieky, byty, lepšie nemocnice a školy. K tomu žiadnu kampaň nevidím, a preto volím nie,“ citoval portál BBC Mundo jedného z voličov.

Podľa kubánskej ústrednej volebnej komisie za zákon o rodine hlasovalo 66,87 percenta zúčastnených, proti bolo 33 percent hlasujúcich. Predsedníčka volebnej komisie Alina Balseirová v štátnej televízii uviedla, že predbežné výsledky naznačujú „nezvratný trend“.

Zákon o rodine tiež zahŕňa ustanovenia o materstve pre neplodné páry, ktoré stanovujú, že náhradné matky môžu byť iba z kruhu rodiny alebo blízkych osôb. Žena, ktorá plod vynosí, nesmie za to dostať peniaze. Zákon rozširuje práva detí a určuje povinnosti pre rodičov v prípade rozvodu. Uľahčí tiež prevzatie rodičovských práv pre starých rodičov voči vnúčatám, čo je podľa portálu BBC Mundo obzvlášť dôležité v čase, keď tisíce Kubáncov emigrovali z ostrova a mnohí z nich nechali deti starým rodičom.

image

LGBTQ komunita

Unsplash/cecilie Johnsen/

Dlhé roky boli prenasledovaní 

Kubánska vláda sa snažila zakotviť možnosť homosexuálnych sobášov už v novej ústave, ktorá platí od roku 2019. Vo verejných debatách o zákone o rodine, ktoré predtým, rovnako aj tento rok, usporiadala, sa ale podľa vlády zmena nepáčila asi dvom tretinám Kubáncov. Do ústavy tak vládnu zmenu nezakotvila. Proti novému zákonu protestovala najmä katolícka cirkev, ktorej vadí najmä uzákonenie homosexuálnych sobášov a adopcia detí týmito pármi či náhradné materstvo.

Portál BBC Mundo v tejto súvislosti pripomenul, že homosexuáli boli kubánskym režimom od roku 1959 roky prenasledovaní a zatváraní do väzenia. „Homosexuál nemôže byť považovaný za skutočného revolucionára ani za správneho komunistu,“ vyhlásil v roku 1965 vtedajší kubánsky líder Fidel Castro. Až v roku 1979 prestali byť na Kube trestné vzťahy osôb toho istého pohlavia, a nasledovala veľmi postupná zmena postoja k homosexuálom.

Nový zákon o rodine podporovaný kubánskou vládou je jedným z najprogresívnejších v Latinskej Amerike, kde sú manželstvá osôb rovnakého pohlavia legálne len v ôsmich ďalších krajinách.

Nedeľné hlasovanie bolo iba tretím referendom na Kube od roku 1959, v predchádzajúcich dvoch (z rokov 1976 a 2019) Kubánci hlasovali o novej ústave.

menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
30. máj 2023 15:22