Zdroj: TASR/AP

Celý svet to týranie videl. MOV a jazdecká federácia čelia po olympijských hrách trestnému oznámeniu

iDnes, ČTK 19.08.2021, 11:00

Viaceré incidenty s koňmi na olympijských hrách v Tokiu pobúrili ľudí.

Lajkuj Brainee.sk na Facebooku

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) a Medzinárodná jazdecká federácia (FEI) čelia trestnému oznámeniu kvôli niekoľkým incidentom s koňmi na olympijských hrách v Tokiu. Trestné oznámenie na obe organizácie podalo záujmové združenie Wild beim Wild, ktoré sa vo Švajčiarsku zaoberá ochranou zvierat. Vo vyhlásení viní MOV a FEI z porušovania práv zvierat.

„Celý svet mohol sledovať týranie zvierat počas jazdeckých súťaží v rôznych dňoch, obzvlášť 1., 5. a 6. augusta,“ uvádza záujmové združenie vo vyhlásení, v ktorom sa sťažuje na správanie ku zvieratám v súťaži vo všestrannosti, parkúre a modernom päťboji.

Kôň sa zaťal a odmietal skákať 

Už minulý týždeň podal Nemecký zväz na ochranu zvierat trestné oznámenie na modernú päťbojárku Anniku Schleuovú a reprezentačnú trénerku Kim Raisnerovú, ktoré sa mali dopustiť týrania zvierat.

​Schleuová v Tokiu útočila na zlato, no vylosovala si koňa, ktorý sa vzpieral a odmietal skákať. Pretekárka začala plakať a zviera sa pomocou bičíka a ostrôh snažila primäť k poslušnosti. Trénerka ho udrela päsťou do zadnej časti a vyzývala aj Anniku, aby urobila to isté. 

Medzinárodná únia moderného päťboja (UIPM) po incidente, ktorý sa rozšíril po sociálnych sieťach, vylúčila trénerku Raisnerovú z olympijských hier a sľúbila, že zapracuje na zlepšení podmienok koní v súťažiach. Schleuová a Raisnerová však popreli, že by sa ku koňovi správali prehnane hrubo.