Dokumentárna miniséria Vatican GirlNetflix
StoryEditor

Vatikán znovuotvára prípad zmiznutia Emanuely Orlandiovej z roku 1983. Môžu za to aj zistenia v minisérii od Netflixu

TASR10.01.2023., 14:00h

Vatikán v pondelok oznámil, že obnovil vyšetrovanie zmiznutia 15-ročnej dcéry svojho zamestnanca, ku ktorému došlo ešte v roku 1983.

Lajkuj Brainee.sk na

Hovorca Vatikánu Matteo Bruni spresnil, že spis o zmiznutí Emanuely Orlandiovej vatikánsky otvoril prokurátor Alessandro Diddi. Právna zástupkyňa rodiny Orlandiovcov, Laura Sgrová, však podľa AP uviedla, že z nezávislých zdrojov nemá potvrdenie o takomto vývoji v prípade, o ktorom ako prvé informovali talianske agentúry Adnkronos, LaPresse a ANSA.

Sgrová podotkla, že poslednú sťažnosť vo veci vyšetrovania podala v roku 2019 a nedostala na ňu z Vatikánu nijakú spätnú väzbu.

image

Katolícky kňaz o modernom exorcizme: Najbližší realite je film Rituál, bez požehnania cirkvi môže dôjsť k smrti

Nové zistenia od Netflixu

Vyšetrovanie sa obnoví niekoľko mesiacov po tom, ako nový dokumentárny film streamovacej platformy Netflix údajne vrhol nové svetlo na túto kauzu, ako aj niekoľko týždňov po tom, ako rodina Emanuely Orlandiovej požiadala taliansky parlament, aby sa prípadom zaoberal.

Orlandiová zmizla 22. júna 1983 po tom, ako odišla z bytu svojej rodiny vo Vatikáne na hodinu hudby do Ríma. Jej otec bol laickým zamestnancom Svätej stolice.

Zmiznutie tohto dievčaťa bolo jednou zo záhad Vatikánu a v súvislosti s ním sa objavili rôzne hypotézy — od sprisahania s cieľom zabiť medzičasom zosnulého pápeža Jána Pavla II., cez finančný škandál, do ktorého bola zapletená Vatikánska banka, až po špekulácie, že prípad súvisí s podsvetím v Ríme.

Sexuálne návrhy

Nedávny štvordielny dokumentárny film spoločnosti Netflix, uvádzaný pod názvom Vatican Girl (Dievča z Vatikánu: Zmiznutie Emenuely Orlandi), skúmal tieto scenáre a poskytol aj nové svedectvo Emanuelinej priateľky. Tá tvrdí, že Emanuela jej týždeň pred zmiznutím povedala, že jej vysoko postavený vatikánsky duchovný robil sexuálne návrhy.

image

Snáď to slovenskí konzervatívci prežijú. Pápež František poďakoval ženám vo Vatikáne, tvrdí, že pracujú lepšie, ako muži

Orlandiovej brat Pietro v pondelok v rozhovore pre spravodajský portál RaiNews24 označil Diddiho rozhodnutie za „pozitívny krok” a dôkaz o tom, že Vatikán zrejme zmenil názor, prekonal svoj odpor a teraz sa prípadom bude zaoberať od začiatku.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/zabava/streamovacie-sluzby, menuAlias = streamovacie-sluzby, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
27. september 2023 21:32